Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Στο «ρελαντί» η Νικόπολη κόντρα στον Κένταυρο.

Νίκη στην 6η στροφή του 2ου Γύρου για τον Σ.Κ. Νικόπολη όπου σήμερα Κυριακή 10 Μαρτίου και ώρα 15:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας αντιμετώπισε τους Κένταυρους Κέρκυρας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και οι δυο ομάδες στην διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου μπήκαν καλά στο παρκέ με το πρώτο δεκάλεπτο να τις βρίσκει ισόπαλες 23-23, ενώ το 2ο δεκάλεπτο ανήκε μόνο στους γηπεδούχους που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο με σκορ 25-4 (48-27).

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν στο ίδιο τέμπο με την Νικόπολη να έχει το πάνω χέρι για το 23-8 (71-35) του 3ου δεκαλέπτου ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ρυθμό και πέτυχαν 16 πόντους με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν 23 για το τελικό σκορ 87-58.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ο Ροντογιάννης με 24 πόντους και για τους φιλοξενούμενους Χονδρογιάννης με 22.

Διαιτητές: Καννής – Ρούγκας

Σ.Κ. Νικόπολη (Πολίτης): Παπίρης, Σουλιώτης 9 (1), Τσιτσώνης 9 (3), Ροντογιάννης 24 (2), Ζαλοκώστας 4, Κασκάνης 7 (1), Χρήστου 13, Νίκας 19 (5), Σαμπάνης 2, Καράμπελας.

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Λινοσπόρης 8 (1), Πουστέρης 10 (1), Σκενδέρης 8, Πολλάτος 2, Κάντας 5, Καραλανίδης 3 (1), Χονδρογιάννης 22 (2).