Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Εφτάσφαιρη η Αναγέννηση Άρτας στην Καμπή

Μεγάλη σε έκταση νίκη σημείωσε η Αναγέννηση σε φιλικό παιχνίδι που έδωσε στην Καμπή κόντρα στην τοπική ομάδα όπως αναφέρει το ρεπορτάζ του www.artagoal.gr

Η Αναγέννηση, σαφώς πιο έτοιμη από την ομάδα της Καμπής (ξεκίνησε και πιο αργότερα προετοιμασία) αλλά και μία κατηγορία να τις χωρίζει, μπήκε δυνατά στο φιλικό και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σκανδάλη έβαλε τις βάσεις για τη φιλική νίκη. Στο 4ο λεπτό, ο Σκανδάλης με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Χούσος έκανε το συρτό σουτ, ο Γεροδήμος απέκρουσε δύσκολα στη γωνία, ενώ στη συνέχεια σταμάτησε από κοντά και τον Καλούδη που πήρε το ριμπάουντ. Ο Σκανδάλης τράβηξε …σκανδάλη στο 16ο λεπτό, όταν από πλάγια συνέκλινε παράλληλα της μεγάλης περιοχής προς το κέντρο και με σουτ στη γωνία έκανε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίχτης ξαναχτύπησε, όταν ο Πλακιάς έχασε τη μπάλα (σε μία φάση που ζήτησε φάουλ), ο Σκανδάλης επωφελήθηκε, πάτησε περιοχή, πέρασε και τον Γεροδήμο και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2. Στο 32′ ο Χούσος έκλεψε τη μπάλα από τον Κοτρότσιο, με ωραία ντρίπλα απέφυγε τον Πλακιά και με πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ της Καμπής για το 0-3. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40ο λεπτό, με τον Φωλίνα να κερδίζει την κόντρα από τα αριστερά και να πασάρει στον ξεχασμένο Μαλτέζο που από κοντά έκανε το 0-4. Ένα λεπτό πιο πρίν, έπειτα από σέντρα από τα πλάγια, ο Γεροδήμος με δύσκολη επέβαση σταμάτησε τον Καλούδη, κερδίζοντας στην συνέχεια επιθετικό φάουλ.

Στην επανάληψη, στο 52ο λεπτό έγινε το 0-5, όταν ο Μπότσαρης τροφοδότησε τον Ροβίνα που σκόραρε για δεύτερο σερί φιλικό, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Χεμπέγια ανατράπηκε εντός περιοχής, με τον Παπαρούνη να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να σημειώνει το 0-6. Το τελικό 0-7, διαμορφώθηκε στο 74ο λεπτό, με τον νεαρό Αρτέμη, έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια. Η Αναγέννηση είχε και άλλες φάσεις για γκολ, όπως οι κεφαλιές των Παπαρούνη και Ροβίνα έπειτα από στημένες μπάλες που πέρασαν λίγο άουτ.

Διαιτητές: Σιατής Κωνσταντίνος Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος – Κωνσταντίνου Χρήστος

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος): Γεροδήμος, Καραπάνος, Πλακιάς, Θάνος, Στούπας, Μουσιωτίτσας, Στέργιος, Κοτρότσιος, Σταμάτης Δ., Σταμάτης Σ., Δήμος Π.
αγωνίστηκαν και οι: Μαγγιώρος Ι., Σαραντάρης, Παππάς Μ., Κίτσιος Κ., Σταμάτης Σ., Σταμάτης Γ., Στούπας Χ.

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπόκος, Θεοδώρου, Καραγιαννίδης, Σχισμένος, Φωλίνας, Κόλλινς, Χούσος, Σκανδάλης, Μαλτέζος, Παπακίτσος Δ., Καλούδης
αγωνίστηκαν και οι: Πατσιούρας, Χεμπέγια, Παπαρούνης, Έξαρχος, Παππάς Ν-Δ., Τσαμπάς, Κραμπής, Αρτέμης, Παπακίτσος Α., Μπότσαρης, Ροβίνας, Πέτσας