Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καραϊσκάκης

Ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καραϊσκάκης, που επιβλήθηκε του Πανσερραϊκού με 3-0, παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, και βυθίζοντας την ιστορική ομάδα των Σερρών, στο βαθμολογικό πίνακα. Η αρτινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, και μόλις στο 3ο λεπτό είχε μεγάλη φάση να προηγηθεί, όταν ο Μακρίδης από το ύψος της περιοχής επιχείρησε ωραίο φαλτσαριστό πλασέ, όμως η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ρίστιτς. Δύο λεπτά αργότερα, νέα πολύ καλή στιγμή για τον Καραϊσκάκη, με τον Μπεκατώρο να ζυγίζει το πόδι του εκτός περιοχής, και να πιάνει εξαιρετικό σουτ, το οποίο ανάγκασε το Ρίστιτς σε εντυπωσιακή επέμβαση στο «παραθυράκι» του. Η πίεση για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε, και στο 9’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λουκίνας επωφελήθηκε από την κόντρα και βγήκε απέναντι από το Ρίστιτς, όμως άργησε να πλασάρει και κλείστηκε, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να το σταματά. Η πρώτη φάση για τον Πανσερραϊκό ήρθε στο 18ο λεπτό, με τον Αναστασόπουλο να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, όμως την μπάλα να περνά πολύ ψηλά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στα δοκάρια στο 20’, όταν από κακό διώξιμο του Καραγιαννίδη, η μπάλα στρώθηκε στο Ρούσσο, που με σουτ από το ύψος της περιοχής, σημάδεψε τη ρίζα της δεξιάς δοκού του Μέλκα. Στο 25’, ο Λουκίνας γύρισε το σώμα του και σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο Ρίστιτς έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε. Δύο λεπτά μετά, νέα φάση τετ α τετ για τον Καραϊσκάκη, με το Μακρίδη να μοιράζει κάθετα στον Κυριάκη, όμως τον τελευταίο να πλασάρει δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Ο ίδιος παίκτης είχε νέο σουτ στην επόμενη φάση από πάσα του Χούσου, που μπλόκαρε εύκολα ο Ρίστιτς. Το γκολ που άξιζε η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου ήρθε στο 34ο λεπτό, όταν ο Ψιάνος πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, και ο Λουκίνας με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Το γκολ αυτό, έδωσε ώθηση στον Καραϊσκάκη που έψαξε και δεύτερο τέρμα πριν φύγει το ημίχρονο, και στο 41’, μετά από εξαιρετική ανάπτυξη, ο Μπεκατώρος έκανε την παράλληλη σέντρα όμως κανείς δε βρήκε την μπάλα και πέρασε η φάση. Στο 42ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Κυριάκης έκλεψε την μπάλα και έφυγε στην κόντρα, όμως προτίμησε να σουτάρει δυνατά αντί να πλασάρει και η μπάλα έφυγε ψηλά. Στην τελευταία φάση του 45λέπτου, και πάλι ο Κυριάκης απείλησε, κερδίζοντας στο σπριντ τον Ορφανίδη, που πρόλαβε όμως και έβαλε καθοριστικό τάκλιν μην επιτρέποντας να απειληθεί το τέρμα, με το 1-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μισό, η πρώτη φάση ήρθε το 48ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Μακρίδη, ο Καραγιαννίδης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Αναστασόπουλος είχε ένα σουτ έξω από την περιοχή που μπλόκαρε εύκολα ο Μέλκας. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο Καραϊσκάκης ήταν αυτός που απείλησε εκ νέου στο 62’, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στο Μακρίδη που σούταρε με φάλτσο, όμως ο Ρίστιτς έδιωξε με γροθιές. Τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν από εξαιρετική κούρσα του Κάκκο και σπάσιμο της μπάλας, ο Κρητικός πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Η φάση αυτή θορύβησε τους γηπεδούχους, που στο 68ο λεπτό σε μια όμορφα εκδηλωμένη επίθεση, έφτασαν σε δεύτερο τέρμα, όταν ο Μπεκατώρος έκανε το ανέβασμα και μια εξαιρετική σέντρα, με το Λουκίνα να κάνει την προβολή και να γράφει το 2-0. Στο 71ο λεπτό, μάλιστα η αρτινή ομάδα έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ, με τον Κυριάκη να μοιράζει στο Χούσο, που σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη τους, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μακρίδη, που έχει εξαιρετικά στημένα χτυπήματα, ο Μακρής νίκησε τους πάντες στον αέρα, και με μια ακόμα κεφαλιά φέτος, διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 78′ ο Παπουτσογιαννόπουλος κλώτσησε την μπάλα με δύναμη στα σύρματα ενώ είχε κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Άσχημη εντύπωση προκάλεσαν γενικά τα νεύρα των παικτών του Πανσερραϊκού, που έχουν προκληθεί ίσως από τη δεινή βαθμολογική θέση της ομάδας, με τους Ρούσσο και Ρίστιτς να απευθύνονται υβριστικά προς την κερκίδα, χωρίς όμως αυτό να υποπίπτει στην αντίδραση του διαιτητή Πουλημά. Στο 84ο λεπτό, ο Γκούρτσας πλησίασε στο γκολ, όμως δεν κατάφερε να μειώσει καθώς η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Στο 87ο λεπτό, ο Λουκίνας άγγιξε το χατ-τρικ, όμως η κεφαλιά του έπειτα από ακόμα μια εξαιρετική σέντρα του Μπεκατώρου έφυγε λίγο άουτ. Ο ίδιος παίκτης έχασε απίστευτη ευκαιρία και ένα λεπτό μετά, όταν ο Μακρίδης βγήκε απέναντι από το Ρίστιτς και προτίμησε να σιγουρέψει το γκολ, μοιράζοντας δίπλα σε κενή εστία, όμως ο Λουκίνας από υπερβολική ίσως σιγουριά, πήγε χαλαρά στη φάση και πλάσαρε άστοχα. Στις καθυστερήσεις, οι δύο ομάδες είχαν από μια ευκαιρία ακόμη χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ, με το τελικό 3-0 να κρίνεται δίκαιο ως τελικό αποτέλεσμα. Μια εξαιρετική ομαδική εμφάνιση για τον Καραϊσκάκη με κανέναν να υστερεί, καθώς αν και η επιθετική γραμμή της ομάδας μονοπώλησε το ενδιαφέρον σήμερα, οι Θεολόγου και Καραγιαννίδης πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, μην επιτρέποντας στους επικίνδυνους επιθετικούς των φιλοξενούμενων να φανούν.

Γκολ : Λουκίνας 34’, 68’ , Μακρής 73’

Κίτρινές : Μέλκας, Δημητριάδης / Κάκκο, Πολίτης, Ορφανίδης, Ρίστιτς, Αναστασόπουλος, Γκούρτσας

Κόκκινες : Παπουτσογιαννόπουλος

Διαιτητής : Πουλημάς Νικόλας (Κέρκυρας) Βοηθοί : Τριανταφύλλου Βασίλειος (Αιτ/νίας) – Φραγκούλης Πάυλος (Πρέβεζας) 4ος : Μακρυπόδης Νικόλαος

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μακρής (81’ Δημητριάδης), Κυριάκης (85’ Ευαγγέλου), Χούσος, Λουκίνας, Ψιάνος (68’ Κόλλινς), Μακρίδης

Πανσερραϊκός (Χαραλαμπίδης) : Ρίστιτς, Ορφανίδης, Ποζατζίδης (72’ Ενόμο), Σιάκκας (54’ Χατζητερζόγλου), Ρούσσος, Αναστασόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος, Κάκκο, Κρητικός, Δούμτσιος (46’ Πόζογλου), Γκούρτσας

Πηγή: artagoal.gr