Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

«Κόλλησε» επιθετικά και ηττήθηκε στη Μόσχα ο Ολυμπιακός

Την ήττα με 80-61 στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ γνώρισε ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Πλέον η ελληνική ομάδα υποχώρησε στο 5-5 ενώ εκείνη του Δημήτρη Ιτούδη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-3.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» σε μεγάλο βαθμό την κακή επιθετική του εικόνα και την αστοχία τους στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Σε αυτό το διάστημα σημείωσε μόλις 19 (10+9) πόντους με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να μπορέσει να δομήσει διαφορά ασφαλείας.

Οι Πειραιώτες τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 25% (6/24) στα τρίποντα, 51% (18/35) στα δίποντα και 7/8 βολές. Παράλληλα μάζεψαν λιγότερα ριμπάουντ (27 έναντι 35) και έκαναν παραπάνω λάθη (16-13).

Ολυμπιακός, ωστόσο, άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι και έχοντας ρυθμό σε άμυνα και επίθεση έφτασε να προηγηθεί με 17-9 στο πρώτο εξάλεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια όμως η ΤΣΣΚΑ με επιμέρους 11-2 πήρε το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 20-19.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Βεζένκοφ έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό (20-21) ωστόσο ήταν το τελευταίο στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 8-0 ξέφυγαν με 28-21 και ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχαν χτίσει διψήφια διαφορά (39-29).

Το επιθετικό πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις εννέα πόντους με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να ανοίξει κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο 30′ στο +18 (56-38). Στη λήξη της περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Ο Ολυμπιακός έμεινε για περισσότερο από έξι αγωνιστικά λεπτά δίχως να σκοράρει εντός παιδιάς, παίρνοντας σκορ μόνο από βολές. Αποτέλεσμα οι Ρώσοι να φτάσουν ακόμα και στο +22 (60-38). Τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος ο Αντόνοφ έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της κάνοντας το 70-46 με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο τελικό 80-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 8, Χομένκο, Τζέιμς 16 (2), Χίλιαρντ 7 (1), Ούχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Φόγκτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοφ 4, Κουρμπάνοφ 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5, Σλούκας 5 (1), Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9, Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7.