Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Λύγισε στο φινάλε ο Άρης

Ο Άρης δεν τα κατάφερε σι Βέλγιο καθώς ηττήθηκε στο τέλος, από την Οστάνδη, για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League. Οι «κιτρινόμαυροι» πλέον έχουν ρεκόρ 3-4 και ισοβαθμούν προσωρινά με τους Βέλγου στην τρίτη θέση του ομίλου, έχοντας και οι δύο ματς παραπάνω.

Η ελληνική ομάδα παρότι βρέθηκε στο Βέλγιο με απουσίες (Πέτγουεϊ, Μόραντ) φάνηκε ανταγωνιστική από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και στην πρώτη περίοδο είχε τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου δέχθηκε ένα σερί 12-0 που την έφερε πίσω στο σκορ με οκτώ πόντους (34-26) και την έβαλε σε θέση… κυνηγού.

Παρά το 38-32 του ημιχρόνου, ο Άρης με ηγέτες τους Μιχάλη Τσαϊρέλης και Παναγιώτη Βασιλόπουλου επέστρεψε στο παιχνίδι και το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 53-53. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 60-53 στο 33′ όμως ο Βασιλόπουλος με πέντε δικούς του πόντους και ο Τσαϊρέλης μείωσαν σε 63-60 στο 38′.

Με 1’05” για το τέλος ο Λευτέρης Μποχωρίδης, στην επανεμφάνισή του με τον Άρη μείωσε σε 66-65 με εύστοχο τρίποντο. Με το ίδιο σκορ 16” πριν από το τέλος ο Γιάννης Αθηναίου έκανε λάθος πάσα και στην εξέλιξη της φάσης ο ΦΔίλερ κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 68-65, ενώ στη συνέχεια το τρίποντο του Αθηναίου δε βρήκε στόχο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν ο Τζόρτζεβιτς με 1/2 βολές και ο Ουίβερ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Μπουίζ, Λασισί 12 (3), Εμβεμά 3 (1), Σαλούμου 13 (1), Μάγιερς 7, Τζόρτζεβιτς 17 (2), Γιάγκοτιτς-Κουρίτζα 3, Κέστελουτ, Γεκίρι 4, Φίλερ 10 (2).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 3 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 20 (1), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 8 (2), Βασιλόπουλος 11 (1), Ουίβερ 8 (1), Μπένσον 7, Μπελ 5 (1).

Πηγή: ΕΣΑΚΕ