Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πανιώνιος-Περιστέρι 48 -61

Το Περιστέρι Winmasters έλεγξε από την άμυνα του την αναμέτρηση – και ιδιαίτερα το δεύτερο ημίχρονο – με αντίπαλο τον Πανιώνιο Su Casa στο κλειστό γήπεδο του Παλαιού Φαλήρου «Σοφία Μπεφόν» και έφτασε στην τρίτη διαδοχική νίκη του στην EKO Basket League (61-48).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Στίβεν Γκρέϊ με 15 πόντους και δεύτερος ο Ζώης Καράμπελας με 10. Οι «κυανοκίτρινοι» πήραν 12 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (19-7), ενώ έκαναν 7 λιγότερα λάθη (20-13). Αμφότεροι οι αντίπαλοι ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα. Οι «κυανέρυθροι» είχαν 3/26 τρίποντα, ενώ το Περιστέρι Winmasters 5/27.

Η πρώτη περίοδος ήταν η μοναδική που είχε καλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 21-15, 1’ και 31’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, με δύο σερί τρίποντα των Μπι Τζέι Μπλέικ, Γκρέι. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος με μια βολή και ο Γιώργος Καμπερίδης με τρίποντο, 3’’ πριν την λήξη, μείωσαν για τον Πανιώνιο Su Casa σε 21-19 με το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Το Περιστέρι Winmasters άρχισε την δεύτερη περίοδο με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους με ένα τρίποντο του Μπλέικ και τρεις του Μόουζες Κίνγκλσεϊ και προηγήθηκε με 9 (28-19) στο 13’. Με τρίποντο του Γκρέϊ και καλάθι του Γάϊου Σκορδίλη, οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (33-23) στο 18’.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το Περιστέρι Winmasters στο +12 (35-23 με δύο βολές του Κίνγκσλεϊ με 3’’ να απομένουν για την λήξη) και να έχει δεχθεί σε όλη την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου τέσσερις πόντους.

Με πέντε πόντους του Ζώη Καράμπελα στην τρίτη περίοδο, οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 14 (42-28), 4’ και 26’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου. Στο 28’ η διαφορά για τους φιλοξενούμενους ανέβηκε στους 16 (45-29) με δύο βολές του Κίνγκσλεϊ.

Ο Πανιώνιος Su Casa προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, και με τρίποντο του Σάμουελς, μείωσε στους 9 (48-39) με 6’ και 24’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, όμως, με τέσσερις πόντους του Σκορδίλη και ένα καλάθι του Καράμπελα, το Περιστέρι Winmasters, ξέφυγε με 14 (54-40), 3’ και 40’’ πριν το τέλος και δεν απειλήθηκε έως την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ