Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Βαριά ήττα του Άρη στην Πόλη

Στην 3η ήττα του σε πέντε παιχνίδια του Basketball Champions League υποχρεώθηκε ο Άρης στην Κωνσταντινούπολη. Έχασε από την Μπεσικτάς με 83-61, «πληρώνοντας» την αδυναμία του να σταματήσει το περιφερειακό παιχνίδι των Τούρκων που είχαν 15/30 τρίποντα. Ο Γιάννης Αθηναίου με 18 πόντους και έξι ασίστ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι με προφανή διάθεση να πάει το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό. Κατάφερε από νωρίς να πάρει τον έλεγχο προηγούμενος με 8-4 έπειτα από δύο μόλις λεπτά και αντέδρασε σωστά μόλις η Μπεσικτάς πήρε, προσωρινά, το προβάδισμα με 12-11. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης απάντησε με σερί 11-0 που της επέτρεψε να προσπεράσει με 22-12 και τελικά να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-15.

Η εικόνα όμως δεν ήταν εξίσου καλή για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη στη συνέχεια, κυρίως στο αμυντικό παιχνίδι της. Δέχτηκε 25 πόντους και επέτρεψε στην Μπεσικτάς να πάρει το προβάδισμα. Η μεγαλύτερη ζημιά έγινε στο τελευταίο 4λεπτο του ημιχρόνου αφού το 29-29 του 16ου λεπτού, μετατράπηκε στο 40-33 στο φινάλε του με τους γηπεδούχους να έχουν 7/14 τρίποντα (5/15 ο Άρης).

Οι Τούρκοι προσπάθησαν να ανοίξουν την «ψαλίδα» στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου (47-37 στο 22΄) και παρότι ο Άρης είχε προσωρινά απαντήσεις (47-42 στο 25΄), η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 15 (57-42 στο 29΄). 10 λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν σε δύσκολη θέση (60-47).

Ο Άρης δεν πλησίασε περισσότερο από τους εννιά (65-56 στο 33΄), είδε την Μπεσικτάς να ξεφεύγει στη συνέχεια με μεγαλύτερες διαφορές και οδηγήθηκε στην ήττα με μία διαφορά που σε ένα βαθμό αδικεί την προσπάθεια που έκανε για 25 περίπου λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σαρίτσα): Μπόατραϊτ 21 (4), Γκιουλέρ 5 (2), Κλαρκ 6 (1), Βεϊσέλογλου 2, Σανλί 4, Μουτάφ, Στρόμπερι 13 (3), Σιπαχί, Λίμα Μπρίτο 8, Ντίμπλερ 16 (4), Ουίμς 5 (1), Ερντέν 2.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 3 (1), Βον 4, Τσαϊρέλης 8, Χρηστίδης, Μούρτος 3 (1), Αθηναίου 18 (5), Βασιλόπουλος 3 (1), Πέτγουεϊ 5 (1), Ουίβερ, Μπένσον 10, Μπελ 7 (1).

Πηγή: esake.gr