Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

AEK – Παναθηναϊκός 72-104

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά την μεγάλη σε έκταση εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ (89-51), ήταν επιβλητικός και στο αθηναϊκό ντέρμπι των «ομόσταβλων» του ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ (104-72) μπροστά στο κοινό της Ένωσης.

Οι «πράσινοι» με μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, επέβαλλαν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, επικράτησαν στις δύο ρακέτες και παρά την αστοχία τους έξω από τα 6,75 μέτρα (4/16 τρίποντα) έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 17 πόντους (8/12 δίποντα) και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Τον ακολούθησαν σε απόδοση ο ΝτεΣόν Τόμας με 18 πόντους με 7/11 σουτ εντός πεδιάς, οι Ίαν Βουγιούκας και Λούκας Λεκαβίτσιους, οι οποίοι πέτυχαν 12 πόντους με απόλυτη ευστοχία (4/4 δίποντα και 4/4 βολές ο έμπειρος σέντερ, 6/6 δίποντα ο Λιθουανός γκαρντ) και ο Νικ Καλάθης, που σκόραρε 6 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Με σερί 10-0 με έξι πόντους του Βουγιούκα, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 18-11 στο 7’ και με νέο σερί 7-0 με 25-14 δύο λεπτά αργότερα. Ο Τζέιμς Γκιστ έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (27-15) στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, με 33’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Με νέο σερί 7-0 που άρχισε με τρίποντο του Καλάθη, η «ομάδα του τριφυλλίου» ανέβασε την διαφορά στους 17 (46-29) στο 17’ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο +18 (55-37) με δύο βολές του Βουγιούκα και καλάθι του Λεκαβίτσιους.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με γκολ φάουλ του Παπαγιάννη και την διαφορά να ανεβαίνει στους 21 (58-37). Με δύο σερί καλάθια του Λεκαβίτσιους και λέι απ του Γκιστ με την εκπνοή της περιόδου, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +26 (80-54).

Με τρεις πόντους του Κώστα Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 29 (83-54) στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκάλεπτου. Η διαφορά για τους «πράσινους» έφτασε και τους 36 πόντους (97-61) στο 35’ με κάρφωμα του Λάνγκφορντ στον αιφνιδιασμό.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-55, 54-80, 72-104.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ