Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε στην Πάτρα του Λαυρίου Aegean Cargo (71-63)

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε στην Πάτρα του Λαυρίου Aegean Cargo (71-63), έφτασε τις 15 νίκες στις πρώτες 23 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League και παρέμεινε σε «τροχιά» τετράδας στην βαθμολογία.

Καθοριστικό για τη νίκη των γηπεδούχων ήταν το επιμέρους σκορ 14-5 στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, που τους έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (62-52) από έναν που ήταν στο τέλος της τρίτης. Ο Οκτάβιους Έλις που έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος σκόραρε 14 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ και ο Λεωνίδας Κασελάκης, που πέτυχε 12 πόντους ήταν οι κορυφαίοι του Προμηθέα.

Ο Ουίλιαμ Μπιούφορντ, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους με 3/5 τρίποντα προσπάθησε περισσότερο από την ομάδα της Λαυρεωτικής. Οι νικητές είχαν 21 ασίστ έναντι 15 του Λαυρίου Aegean Cargo.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 12-0 με έξι πόντους με ένα τρίποντο του Τζαμάλ Νίξον σε διάστημα τρεισήμισι λεπτών, προηγήθηκαν με 21-15, 58’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, απάντησε με σερί 9-0 με δύο καλάθια του Κασελάκη και προσπέρασε με 24-21 λίγο μετά το 13’.

Με νέο σερί 9-0 σε διάστημα δύο λεπτών και το οποίο άρχισε με τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη, ο Προμηθέας ξέφυγε με διψήφια διαφορά (37-27) στο 18’. Το Λαύριο Aegean Cargo με σερί 6-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μπιούφορντ, μείωσε στους 4 (39-35) στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με το δίδυμο Μπιούφορντ, Δημήτρη Κακλαμανάκη να πρωταγωνιστούν και το Λαύριο Aegean Cargo προσπέρασε με 44-41, με 3’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 7-3 με τρίποντο του Γκίκα τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (48-47).

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ντορόν Λαμπ (52-50), ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η αντίδραση του Προμηθέα ήταν ξανά άμεση και καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Με σερί 12-0 με πέντε πόντους του Οκτάβιους Έλις και τρίποντο του Ολεξάντρ Λίποβι, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (62-52) λίγο μετά το 34’.

Το Λαύριο Aegean Cargo με τον Μπιούφορντ να παραμένει σε… ανοιχτή σύνδεση με το καλάθι της ομάδας της Πάτρας, μείωσε στους 6 (65-59) 3’ και 30’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως, ο Γκίκας με τρίποντο και ο Πέτρος Γερομιχαλός με καλάθι έδωσαν στον Προμηθέα ξανά διψήφιο προβάδισμα (70-59) με 2’ και 9’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα και «σφράγισαν» τη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-29, 48-47, 71-63.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ