Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Άρης – Προμηθέας Πατρών 66-65

Στο εξτρά πεντάλεπτο και σε μία φάση στη λήξη της παράτασης κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και τον Προμηθέα στο «Nick Galis Hall». Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 66-65 και έφτασαν τις επτά νίκες στην Betshop Basket League.

Από την άλλη η ομάδα της Πάτρας συνεχίζει και βρίσκεται σε τροχιά πρώτης τετράδας καθώς ισοβαθμεί με ρεκόρ 14-8 με το Περιστέρι Βίκος Cola.

Πρόσωπο της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους ο Διαμαντής Σλαφτσάκης που μπλόκαρε στο τέλος τον Ράιον Μπράουν στο σουτ που επιχείρησε ο Αμερικανός. Στο φινάλε της κανονικής περιόδου, είχε χάσει την επίθεση ο Άρης, με τον Γκάρι Μπελ να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων.

Και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με τον μεν Άρη να εχει 21/64 σουτ εντός παιδιάς και τον δε Προμηθέα να έχει 24/64 αλλά και 27 λάθη.

Οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και ήδη στο πρώτο επτάλεπτο είχαν δεχθεί μόλις ένα καλάθι από τον Άρη, έχοντας πάρει προβάδισμα με 13-2. Με ένα μικρό σερί 7-0 ο Άρης μείωσε σε 9-13, όμως το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 17-9.

Οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν το προβάδισμα τους με τον Παρκς να κάνει στο 13′ το 16-22. Ένα σερί 7-0 όμως του Άρη άλλαξε την εικόνα και ο Μποχωρίδης με τρίποντο στο 14′ έκανε το 24-22 δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Προμηθέας ωστόσο αντέδρασε και με ένα επιμέρους 13-2 προηγήθηκε με 35-26 στο 19′ ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 38-29.

Με ένα γρήγορο 5-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Προμηθέας ξέφυγε για πρώτη φορά με +14 (29-43), όμως ο Άρης είχε λύσεις ώστε να μειώσει και πάλι τη διαφορά. Στο 28′ ο Τζόουνς με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 44-50 με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 45-52.

Πέντε πόντοι του Τζόουνς και άλλοι δύο του Κάιζερ έκαναν το σκορ 52-56 στο 35′ ενώ οι ίδιοι παίκτες έφεραν τις δύο ομάδες σε ίδια αφετηρία στο 37′ ισοφαρίζοντας σε 57-57. Το τρίποντο του Τολιόπουλου έδωσε προβάδισμα στον Άρη (60-58) με τον Γκίκα να ισοφαρίζει σε 60-60. Στα εναπομείναντα 1’46” οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες. Ο Τζόουνς στο 44′ με μία εύστοχη βολή έκανε το 66-65 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν σκορ ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60, 66-65