Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Την ήττα με 66-57 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία από την Αρμάνι Μιλάνο

Την ήττα με 66-57 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία από την Αρμάνι Μιλάνο για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον η ελληνική ομάδα απομακρύνθηκε από την έκτη θέση.

Ο Ολυμπιακός έχασε για δεύτερη φορά φέτος από τους Ιταλούς και θα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση σε κάθε πιθανή ισοβαθμία που θα εμπλέκονται και οι δύο ομάδες. Οι Πειραιώτες έχουν ρεκόρ 13-13 και στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν θα προσπαθήσουν να κλειδώσουν την πρόκρισή τους στα πλέι οφ.

Στο «Φόρουμ» οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν σε μεγάλο βαθμό την αστοχία τους από μέση και μακρινή απόσταση καθώς τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας συνολικά 24/64 σουτ και ειδικότερα 22/48 δίποντα και μόλις 2/16 τρίποντα. Από την άλλη οι Ιταλοί σούταραν με 50% στο δίποντο (19/38) ενώ είχαν και 7/26 τρίποντα.

Το Μιλάνο με ένα γρήγορο σερί 13-0 προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 13-2, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 15-10 στο 8′ αλλά τους Ιταλούς να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +9 (19-10).

Η άμυνα του Ολυμπιακούς έσφιξε στη δεύτερη περίοδο και είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι σημείωσαν μόλις 4 πόντους ενώ έμειναν δίχως σκορ για περισσότερο από πέντε λεπτά. Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός, που ήταν επίσης άστοχος, ροκάνισε τη διαφορά και εν τέλει ισοφάρισε σε 23-23 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν μόνιμος κίνδυνος για την άμυνα του Ολυμπιακού και το Μιλάνο κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10. Σε αυτή την περίοδο οι Ιταλοί σημείωσαν 26 πόντους, τρεις περισσότερους απ’ ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο!

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, οι γηπεδούχοι έφτασαν ως και το +16 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, με τον Μπρουκς να κάνει το 59-43 στο 34′. Ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας την ήττα με 66-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 27 (4), Μίτσοφ 13 (1), Ταρτζέφσκι 6 (10 ριμπ.), Νέντοβιτς 7 (1), Κουζμίνσκας, Νάναλι 6, Μπρουκς 5 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Τζέρελς, Όμιτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 8, Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοφ 13, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 4 , Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 4.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ