Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Στο φινάλε, πέρασε από το Λαύριο ο Ολυμπιακός

Ντέρμπι μέχρι και το φινάλε του ήταν η αναμέτρηση του Λαυρίου Aegean Cargo με τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τελικά τη νίκη μνε 81-76 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Μιλουτίνοφ και Γουέμπερ ήταν καθοριστικοί για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό αλλά ο Κουζέλογλου αστόχησε από κοντά.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν έχοντας ίδιο αριθμό ριμπάουντ (39) ενώ τελείωσαν και με τα ίδια εντός παιδιάς σουτ (29/66 το Λαύριο Aegean Cargo και 29/65 ο Ολυμπιακός), όπως και κλεψίματα (από 9). Οι «ερυθρόλευκοι» μοίρασαν πέντε παραπάνω ασίστ (18 έναντι 13) και είχαν ένα λιγότερο λάθος.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τη διαφορά να μην ξεφεύγει πάνω από τους τρεις πόντους (5-2 στο 2′, 11-14 στο 5′). Και έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο με το Λαύριο Aegan Cargo και τον Ολυμπιακό να είναι ισόπαλοι 22-22.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Χαραλαμπόπουλος, που επέστρεψε στη δράση, Μαστρογιαννόπουλος και Κακλαμανάκης έτρεξαν ένα σερί 6-0 για τους γηπεδούχους που ξέφυγαν με 28-22 στο 12′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο διεθνής σέντερ έκανε το 32-24 με το Λαύριο Aegean Cargo να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +8. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με τέσσερα εύστοχα τρίποντα και ένα επιμέρους 14-5 προσπερνώντας με 38-37 στο 17′. Οι γηπεδούχοι βρήκαν όμως και πάλι λύσεις και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-40.

Με ένα νέο μικρό σερί 6-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +7 στο 24′ με τον Μπιούφορντ να κάνει το 51-44 όμως ο Πρίντεζης με έξι διαδοχικούς δικούς πόντους μείωσε σε 51-50 ενώ στο 28′ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με +4 με τον Σπανούλη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 57-61. Με αυτό το προβάδισμα ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο (61-65) αλλά είδε πολύ γρήγορα τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 66-65 στο 32′.

Στα 1:47 για το τέλος ο Μιλόσεβιτς με βολές έκανε το 75-74 ενώ μετά από άστοχο τρίποντο του Πρίντεζη ο Μιλυτίνοφ σταμάτησε τον Λαμπ στα 1:09. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πρίντεζης πήγε στις βολές και με 1/2 ισοφάρισε σε 75-75. Γουίλιαμς Γκος και Λαμπ, έκαναν λάθος για τις δύο ομάδες με τον Γουέμπερ να τελειώνει σωστά τον αιφνιδιασμό στα 34” για το 75-77. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε από τη γραμμή των βολών σε 76-77 στα 21” με τον Γουέμπερ να κάνει και αυτός 1/2 από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» για το 76-78 στα 17”.

Στην επόμενη κατοχή ο Κουζέλογλου δεν ευστόχησε μέσα από τη ρακέτα και ο Μιλουτίνοφ που πήρε το ριμπάουντ έκανε το 76-79 με 1/2 βολές. Το τελικό 76-81 διαμόρφωσε ο Γουίλιμας Γκος με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81