Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ο Προμηθέας πήρε το ντέρμπι της 6άδας με τον ΠΑΟΚ

Ο Προμηθέας πήρε το ντέρμπι της 6άδας με τον ΠΑΟΚ, αφού το μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο, κυρίως στις τρεις πρώτες περιόδους. Νίκησε με 82-59 αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά των 25 του πρώτου αγώνα, παρότι προηγήθηκε ακόμη και με 33 στο 27ο λεπτό.Ο Γκίκας είχε 14, ο Έλις 12 με εννιά ριμπάουντ και ο Σαλούστρος 12 με έξι ριμπάουντ για τους νικητές ενώ από την άλλη πλευρά ο Χρυσικόπουλος είχε 13 και ο Μαργαρίτης 11 με 10 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κυριάρχησε σε όλους τους τομείς της στατιστικής εκτελώντας με 47% εντός παιδιάς (στο 36% ο ΠΑΟΚ), έχοντας περισσότερα ριμπάουντ (39-32), ασίστ (16-14), διπλάσια κλεψίματα (10-5) και λιγότερα λάθη (13-15).

Ο Προμηθέας μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και διάθεση στην άμυνα. Έτσι μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά είχε στα χέρια του διψήφια διαφορά (15-5), την οποία συντήρησε ως το τέλος της περιόδου (21-10) αφού εκτελούσε πολύ καλά από μέση και κοντινή απόσταση (8/11) ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 3/13 εντός παιδιάς και έξι λάθη.

Οι γηπεδούχοι έβγαζαν ένταση στο παιχνίδι τους, στοιχείο που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσουν οι φιλοξενούμενοι. Ο Προμηθέας «διάβαζε» τα «miss match», έβρισκε σκορ στο «transition» και στο 19΄, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 25 (48-23).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, αφού ο Προμηθέας άνοιγε διαρκώς την «ψαλίδα» στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς πόντο στα τρία πρώτα λεπτά και το 65-32 του 27ου λεπτού που ήταν η μέγιστη διαφορά, δεν άφηνε καμία αμφιβολία για τον τελικό νικητή. Στον χρόνο που απέμενε οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη διαφορά με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να υπερασπίζεται τελικά το 81-56 του πρώτου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ