Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για το Ρέθυμνο Cretan Kings

Το εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκε στο Λάυριο ώστε να κριθεί ο νικητής ανάμεσα στην τοπική ομάδα και το Ρέθυμνο Cretan Kings. Στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής στην Betshop Basket League η ομάδα του Ρεθύμνου επικράτησε με 94-93 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μακριά από την Κρήτη.

Το Λαύριο Aegean Cargo κατάφερε να κρατήσει το +5 από το παιχνίδι του πρώτου γύρου και τη νίκη του στο «Μ. Μερκούρη» όμως βλέπει πλέον την απόστασή του από την επικίνδυνη ζώνη να μειώνεται καθώς πλέον βρίσκεται μία νίκη μόλις παραπάνω από τις θέσεις που οδηγούν στην Α2. Στην ίδια ζώνη συνεχίζει να βρίσκεται και το Ρέθυμνο.

Με τον Μιχάλη Λούντζη να σημειώνει επτά πόντους το Λάυριο Aegean Cargo προηγήθηκε με 10-7 στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα. Το Ρέθυμνο Cretan Kings ωστόσο ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά και προσπέρασε με 18-15 περίπου ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που το βρήκε να προηγείται με 22-20.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο με και ένα γρήγορο σερί 7-0 προηγήθηκαν στο 13′ με +9 με τον Σιγκούνας να κάνει το 20-29. ομάδα του Λαυρίου ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 30-32 στο 15′ όμως οι Κρητικοί με τον Αλέξανδρο Σιγκούνα να σημειώνει 8 πόντους προηγήθηκαν ξανά με 42-33 στο 17′ ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +10 (38-48).

Με ένα γρήγορο 6-0 το Λαύριο Aegean Cargo μείωσε σε 44-48 στο 22′ οι φιλοξενούμενοι είχαν όμως σταθερά το προβάδισμα διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας που έφτασε ως το +9 (58-67) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 33′ ο Μπαρτ έκανε το σκορ 68-72 όμως Το Λαύριο με τον Λούντζη να σημειώνει πέντε συνεχόμενους πόντους ολοκλήρωσε την ανατροπή του παίρνοντας προβάδισμα με 73-72. Ο Χίκι με τέσσερις δικούς του πόντους έβαλε το Ρέθυμνο Aegean Cargo μπροστά στο σκορ με 78-73 στο 38′, για να μειώσει στο καλάθι (76-78) Ο Μιλόσεβιτς με γκολ φάουλ. Χίκι και Ίνγκλις ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών (78-80) όμως στα 49” ο Λαμπ σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 80-80. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε τρίποντο στην επόμενη επίθεσή τους, όπως και το Λαύριο στα 279”.

Ο Σιγκούνας κέρδισε το φάουλ στην προσπάθειά του ριμπάουντ και με 1/2 ελεύθερες βοές έβαλε μπροστά την ομάδα του με 80-81. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν με τον Λαμπ στα 18” με τον Σιγκούνα να κερδίζει ένα ακόμα φάουλ μετά από ριμπάουντ. Είχε και πάλι 1/2 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών για το 80-82 στα 16”. Στα 9” ο κόπηκε αντικανονικά Ίνγκλις ισοφαρίζοντας σε 82-82 ενώ στην τελευταία επίθεση οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλετο το Ρέθυμνο πήρε γρήγορο προβάδισμα με 82-56, όμως το Λαύριο Aegean Cargo απάντησε με ένα σερί 6-0 προσπερνώντας στο 43′ με τον Κακλαμανάκη να κάνει το 88-86. Μπαρτ και Ίνγκλις έκαναν λάθη, όμως στα 56” ο πρώτος ευστόχησε σε τρίποντο και πήρε και το φάουλ από τον Κακλαμανάκη. Ο Αμερικανός με… τετράποντο έκανε το 88-90 ενώ στα 369” πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών ο Λαμπ που με 2/2 έκανε το 90-90. Ο Μπαρτ στα 18′ σκόραρε και πάλι (90-92) ενώ στα 10” ο Λαμπ ήταν άστοχος έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Στα 9” ο Χριστοδούλου με 2/2 βολές έκανε το 90-94 όμως ο Ίνγκλις στα 3,9” ήταν εύστοχος σε τρίποντο για το 93-94! Ο Χριστοδούλου αστόχησε σε 2 βολές στα 3,1 όμως το Λαύριο δεν κατάφερε να κάνει σουτ υπό καλές προϋποθέσεις με τη νίκη να ταξιδεύει για το Ρέθυμνο!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82, 93-94

Πηγή: ΕΣΑΚΕ