Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Επέστρεψε στις επιτυχίες με εμφατική νίκη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μετά τις εκτός έδρας ήττες από τον Ολυμπιακό για την Betshop Basket League και την Μπάμπεργκ για το Basketball Champions League, επέστρεψε στις επιτυχίες με επιβλητική νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Κολοσσού H Hotels (94-79). Η Ένωση είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του ματς με εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό (24/39 δίποντα και 11/25 τρίποντα) και πέντε παίκτες να τελειώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 15 πόντους με 3/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Τον 22χρονο ψηλό της Ένωσης ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Ντούσαν Σάκοτα, Μάλκολμ Γκρίφιν και ο Τζόρνταν Θίοντορ στο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ. Και οι τέσσερις σκόραραν από 11 πόντους.

Η ΑΕΚ μπήκε με ενέργεια και καλό ρυθμό στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της συνάντησης με πέντε πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιόνας Ματσιούλις. Οι «θαλασσί» αντέδρασαν και με 6 πόντους του Στίβι Μπράουνινγκ μείωσαν σε 18-14 στο 8’, όμως, η Ένωση με επιμέρους σκορ 9-4 με δύο καλάθια του Βασίλη Ξανθόπουλου και τρίποντο του Σάκοτα, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και τρίποντο του Γκρίφιν, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά ξανά σε δίψηφιο επίπεδο (30-18). Με έξι ακόμη πόντους του Γκρίφιν και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χάρη Γιαννόπουλου, η Ένωση ξέφυγε με 17 (39-22), 5’ και 49’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο τρίποντα των Χάουαρντ Σαντ – Ρος, Τσαλμπούρη, αύξησε την απόσταση της από τους φιλοξενούμενους στους 22 πόντους (49-27), με 2’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Κολοσσός H Hotels απάντησε με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σλάβεν Τσούπκοβιτς και μείωσε στους 13 (49-36), 1’ και 32’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με καλάθι του Δημήτρη Μαυροειδή, με το οποίο οι «θαλασσί» κατέβασαν την διαφορά στους 11 (51-40). Ο Κολοσσός H Hotels μείωσε και στους 10 (60-50) στο 25’ με καλάθι του Μπράουνινγκ, όμως, η Ένωση με πρωταγωνιστή τον Χάντερ, ανέβασε την διαφορά στους 15 (68-53) δύο λεπτά αργότερα.

Με τον Θίοντορ να βρίσκει ρυθμό, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 18 (76-58) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τέταρτης περιόδου και έφτασε την διαφορά μέχρι τους 19 (92-73) με 2’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-38, 70-56, 94-79.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ