Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Με «πύργο» Μιλουτίνοφ… άλωσε την Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός

Σπουδαία νίκη τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής άποψης πέτυχε ο Ολυμπιακός στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» επί της Μπαρτσελόνα με 69-60. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, χάρις στα 17 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν (τρία περισσότερα από τους γηπεδούχους).

Από τα 17 επιθετικά ριμπάουντ τα 7 τα πήρε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 18 πόντους (8/9 βολές και 5/8 δίποντα) και 14 συνολικά «σκουπίδια». Οι «ερυθρόλευκοι», επίσης, βρήκαν λύσεις έξω από τα 6,75 μέτρα (8/22 τρίποντα) με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει 4/9 και με συνολικά 14 πόντους να είναι ο δεύτερος σκόρερ πίσω από τον 24χρονο Σέρβο σέντερ.

Ο Ολυμπιακός με 11 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 7 των «Μπλαουγκράνα» είχε στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς, όμως, να ξεφύγει. Στο 19’ προηγήθηκε με 30-26 και με 48’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους, 32-28.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο τρίποντα των Σπανούλη, Κώστα Παπανικολάου και οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 38-30 στα πρώτα ενάμιση λεπτά. Ο Μιλουτίνοφ συνέχισε να είναι κυριάρχος στις δύο ρακέτες και με πέντε σερί πόντους του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (43-33) στο 24’.

Με το τέταρτο στο ματς τρίποντο του αρχηγού τους και καλάθι του Γιώργου Μπόγρη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στους 13 (54-41) στο 27’. Η Μπαρτσελόνα με δύο καλάθια των Τόμας Ερτέλ, Πιέρ Οριόλα στο τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου, μείωσε την διαφορά στους 7 (55-48 σκορ τρίτης περιόδου).

Ο Ολυμπιακός, όμως, με τρίποντο του Νάιντζελ Γουίλιαμς – Γκος με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (58-48). Με τον Μιλουτίνοφ να φτάνει τους 16 πόντους οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 11 (63-52), 6’ και 58’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης και έλεγξαν απόλυτα την κατάσταση έως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-32, 48-55, 60-69.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 2, Πάνγκος 3 (1), Σίνγκλετον , Χάνγκα 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ερτέλ 8, Πουστοβόϊ 4, Οριόλα 10, Κούριτς 7 (1), Κλαβέρ 13 (3/3 τριπ.), Τόμιτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 10 (2), Τουπάν, Σπανούλης 14 (4/9 τριπ.), Τίμα 2, Μιλουτίνοφ 16 (12 ριμπ.), Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης 5, ΛεΝτέι 10.