Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Αρνητική ήταν η εκκίνηση του Άρη στο FIBA Europe Cup.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν χειρότερα ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες των σουτ έναντι των Φινλανδών (45%-58,8% στις βολές, 44,4%-51% στα δίποντα, 28-36,8% στα τρίποντα) και παρότι είχε 20 επιθετικά ριμπάουντ πήρε μόλις 15 πόντους από αυτό αυτά ενώ η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα (28-46 το επιμέρους σκορ).

Κι όμως, το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τον Άρη που κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο, προηγούμενος με 14-4 στο 4΄ και 29-16 στο τέλος της. Δεν είχε όμως ανάλογη εικόνα στη δεύτερη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας η Κατάγια έκανε επιμέρους σκορ 26-13. Οι Φινλανδοί μάλιστα, πριν το ισόπαλο 42-42 του ημιχρόνου, πήραν και το προβάδισμα με 40-37.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να έχει μεγάλες δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Έτσι από το 46-43 του 23ου λεπτού, βρέθηκε στο 51-58 (με σερί 5-15) στο 27ο. Το 53-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου, έβαζε τον Άρη σε δύσκολη θέση αλλά δεν τον καταδίκαζε. Αυτό όμως έγινε στη διάρκεια του πρώτου πεντάλεπτου της τελευταία περιόδου όταν οι Φινλανδοί με σερί 16-9, βρέθηκαν στο +14 (60-74).

O Άρης δεν είχε πια ούτε τα ψυχικά αποθέματα αλλά ούτε και τον απαραίτητο χρόνο για να επιστρέψει στο παιχνίδι, οπότε μοιραία υποχρεώθηκε στην ήττα με 70-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 11 (1), Κάιζερ 17 (1), Βεργίνης 2, Μποχωρίδης 2, Φλιώνης, Μπελ 18 (1), Νταλό 4 (1), Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκί 6, Χάρις 6 (2), Αγγέλου.

ΚΑΤΑΓΙΑ (Στεν): Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (3), Ράιτ 11, Χεράλα, Πέρτου, Χουόλιλα 6, Βαντάγια 9 (1), Μάλινγκς 12, Πάλμι 11 (1), Τζέφερσον 8.