Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Πρωτιά για Σπανούλη, ήττα στην παράταση ο Ολυμπιακός

Την ήττα με 87-85 στην παράταση γνώρισε ο Ολυμπιακός, από τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία, για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ωστόσο αυτό καθ’ αυτό το αποτέλεσμα, πέρασε σε δεύτερο πλάνο. Σε πρώτο είναι ο Βασίλης Σπανούλης που πλέον αποτελεί το κορυφαίο πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού χρειαζόταν τέσσερις τελικές πάσες, μοίρασε τις διπλάσιες, και προσπέρασε τον άλλοτε συμπαίκτη του Δημήτρη Διαμαντίδη ανεβαίνοντας στην κορυφή της λίστας των αθλητών με τις περισσότερες ασίστ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο, στη δεύτερη περίοδο δέχθηκε 28 πόντους και στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 47-33.

Στο δεύτερο μέρος, το σχήμα του Σφαιρόπουλο με τρία γκαρντ άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα (η Μάλαγα έκανε το πρώτο της λάθος στο 24′!) και τρέχοντας ένα σερί 2-23 όχι μόνο έκλεισε το σκορ, αλλά προσπέρασε με 51-56.

Η Μάλαγα από την πλευρά της «χτύπησε» στο φινάλε του αγώνα και με ένα σερί 7-0 ισοφάρισε σε 74-74 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση καθώς στο τέλος αστόχησε ο Σπανούλης. Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Όγκουστιν στα 2” για το φινάλε έκανε το 87-85 με τον Στρέλνιεκς να αστοχεί στο τελευταίο σουτ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74, 87-85

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 13 (1), Ντίαθ 3 (1), Σαλίν 7 (1), Ντίεθ 6, Μιλοσάβλιεβιτς 3, Νέντοβιτς 17 (2), Βαζίνσκι 10 (2), Μπρουκς 7, Όγκουστιν 12, Σουάρεθ 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 8, Μπράουν 2, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοφ 10 (12 ριμπ.), Στρέλνιεκς 19 (2), Τιλί 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Ρόμπερτς 8 (2), Γουίλτζερ 3 (1).

Πηγή: ΕΣΑΚΕ