Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μεγάλη νίκη της Αναγέννησης κόντρα στον Θιναλιακό – Ένα βήμα μακριά από την άνοδο η ομάδα της Άρτας

ΓΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΘΙΝΑΛΙΑΚΟΣ 8-1

Τον Θιναλιακό υποδέχτηκε σήμερα Κυριακή 4 Ιουνίου η Αναγέννηση Άρτας στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας για την 6η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ του 3ου Ομίλου για την άνοδο στη Γ Εθνική και πήρε μια μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 8-1.

O αγώνας ξεκίνησε στις 17:30 για να μειωθεί ο χρόνος αναμονής στην επιστροφή για τον Θιναλιακό, αν και η ομάδα της Κέρκυρας είχε ζητήσει αλλαγή ώρας για νωρίτερα αλλά απορρίφθηκε λόγω των υψηλών θερμοκρασιών.

Η ομάδα της Άρτας ήταν σήμερα καταιγιστική επιθετικά. Μόλις στο 16’ έγινε το 1-0 με τον Μουσιωτίτσα. Δύο λεπτά μετά ο Χρηστογιάννης έγραψε το 2-0. Στο 28’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίχτες με τον Αγόρα να βλέπει την απευθείας κόκκινη του διαιτητή Φίτσα για επικίνδυνο χτύπημα σε αντίπαλο και να αποχωρεί από το ματς αφήνοντας την ομάδα του πολύ νωρίς με αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 38’ η Αναγέννηση τριπλασίασε τα τέρματά της με πλασέ του Σιδηρόπουλου για το 3-0 του ημιχρόνου.

Ο Αρμένης του Θιναλιακού μεταφέρθηκε με το ΕΚΑΒ στο ΓΝ Άρτας μετά το χτύπημα στο πόδι και την αλλαγή του στο 38’ για περαιτέρω εξετάσεις, με τις πρώτες μας πληροφορίες να μιλάνε για ράγισμα στον αστράγαλο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεδίπλωσαν τον επιθετικό τους οίστρο που ήταν σε τρελά κέφια σήμερα.  Στο 72’ ο Σιδηρόπουλος βρήκε δίχτυα για το 4-0, ενώ στο 76’ ο Μουσιωτίτσας μετά από πάσα του Σιδηρόπουλου έγραψε το 4-0. Στο 79’ ο Θιναλιακός μείωσε σε 5-1 με πλασέ του Γιόνσον, αλλά η Αναγέννηση βρήκε ακόμη 3 τέρματα με τους Χρηστογιάννη και Σιδηρόπουλο, που και οι δυο πέτυχαν χατ-τρικ στο ματς για το τελικό 8-1.

Η ομάδα της Άρτας, αν δεν ηττηθεί στους Φιλιάτες την τελευταία αγωνιστική, θα πάρει ένα από τα δυο εναπομείναντα εισιτήρια για την άνοδο στη Γ Εθνική, αφού η Θύελλα Κατσικάς με τη νίκη της σήμερα εξασφάλισε από σήμερα την άνοδο.

Διαιτητής: ΦΙΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Βοηθοί: ΖΙΩΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΚΕΦΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

ΓΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ(Δημήτρης Θόδης):ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ,ΠΑΠΑΚΙΤΣΟΣ(83’ ΓΚΑΡΤΖΩΝΗΣ), ΚΑΖΕΛΗΣ(55’ ΜΠΙΘΙΚΟΥΚΗΣ),ΑΣΠΡΟΠΟΤΑΜΙΤΗΣ,ΚΑΛΙΑΚΑΤΣΟΣ,ΚΑΚΙΩΝΗΣ, ΜΟΥΣΙΩΤΙΤΣΑΣ, ΧΡΗΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΠΑΣ, ΑΡΤΕΜΗΣ.

ΘΙΝΑΛΙΑΚΟΣ(Σπύρος Δένδιας): ΛΑΓΚΑΔΙΤΗΣ, ΠΟΛΥΖΟΣ, ΜΟΥΖΑΚΙΤΗΣ, ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΑΓΟΡΑΣ, ΦΟΥΚΗΣ(60’ ΓΙΟΝΣΟΝ), ΚΩΣΤΕΛΕΤΟΣ, PEREIRA(66’ ΚΑΡΔΑΚΑΡΗΣ), ΑΡΜΕΝΗΣ(38’ ΜΠΑΡΚΑΣ), SHTEREV, ΠΑΣΧΟΣ.