Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Έφυγε με το διπλό ο Απόλλων Πάργας, 1-2 τον Ερμή Καναλίου

Ο Απόλλων Πάργας έφυγε με το διπλό σήμερα από το Δημοτικό Στάδιο Ζαλόγγου ‘’Κώστας Νεστορίδης΄΄ επικρατώντας του Ερμή Καναλίου με 1-2 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play off της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Με τη νίκη αυτή βρίσκονται στην 2η θέση με 4 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Αμβρακικό, που με τη σημερινή του νίκη κόντρα στον Θρίαμβο, ΄΄κλείδωσε΄΄ και μαθηματικά τον τίτλο, αφού ο μεταξύ τους αγώνας στη Βόνιτσα για την τελευταία αγωνιστική των play off, δεν επηρεάζει ούτε καλύπτει τη μεταξύ τους διαφορά.

Ο Απόλλων Πάργας άνοιξε το σκορ στο 9’ με δυνατό σουτ του Παπακίτσου, με τον Καραπιπέρη να μην μπορεί να αντιδράσει για το 0-1. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 38’ με σουτ του Ράπτη να περνάει λίγο άουτ, ενώ στο 39’ η Πάργα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπίκα, για το 0-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Τσάλας στο 49’ ισοφάρισε το ματς, ενώ λίγα λεπτά αργότερα υπήρξε διαπληκτισμός μεταξύ των ποδοσφαιριστών, με το παιχνίδι να σταματάει για λίγο και τον Γκίνι να βλέπει την κόκκινη κάρτα, ενώ από μια κίτρινη πήραν και οι Τσάλας και Μπίκας.  Στο 63’ οι γηπεδούχοι απείλησαν, όταν μετά από ασίστ του Τσάλα ο Γούλας έπιασε το σουτ με τον Κωνσταντάκο να αποκρούει νευρικά και να κρατάει το 1-1. Στην επόμενη φάση ο Μπέλλος έπιασε ένα ωραίο σουτ με τον Καραπιπέρη  να αποκρούει.  Στο 83΄ ο Murja, που είχε περάσει αλλαγή στο ματς, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Διαιτητής: ΖΙΩΓΑΣ ΑΘ.

Βοηθοί: ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣΠ. – ΠΑΤΣΗΣ Ι.

Ερμής Καναλίου (Μπέκας): ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ , ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ, ΝΤΑΛΙΑΡΔΑΣ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ, ΓΚΙΝΙ, ΓΟΥΛΑΣ , ΤΑΤΣΗΣ, ΑΡΓΥΡΗΣ, ΤΣΑΛΑ, ΣΑΚΚΑΣ, ΡΑΠΤΗΣ.

ΑΝΑΠΛ/ΚΟΙ: ΚΟΚΚΑΛΗΣ, ΒΑΡΖΕΛΗΣ, ΔΗΜΟΥΛΙΑΣ, ΚΑΠΠΑΣ, ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ, ΑΡΑΒΑΝΗΣ.

Απόλλων Πάργας (Ζαραβέλας – Μάρκος): ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΣ , ΧΑΣΑΝΑΙ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΚΑΛΑΜΠΟΚΗΣ, ΜΠΕΛΛΟΣ Α., ΜΠΙΚΑΣ, ΠΑΠΑΚΙΤΣΟΣ, ΖΗΣΗΣ, ΔΕΣΚΑΣ ,ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, ΜΠΕΛΛΟΣ Χ.

ΑΝΑΠΛ/ΚΟΙ: ΤΣΙΛΙΠΑΝΟΣ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ, ΔΟΥΡΟΣ, MURJA, ΛΙΑΚΟΣ, ΚΑΖΕΛΗΣ, ΝΤΟΚΟΣ Α., ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ, ΝΤΟΚΟΣ Ν.