Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

«Ξόρκισε» την ατυχία με τεράστια νίκη επί του Εθνικού ο ΑΣ Καρδίτσας

Οι Καρδιτσιώτες «διψούσαν» για ένα αποτέλεσμα που θα άλλαζε ψυχολογία και θα γέμιζε αυτοπεποίθηση, φτάνοντας στην 3η νίκη της σεζόν και στην πρώτη για το 2018!

Στο καθοριστικό 40λεπτο των Κυανόλευκων για τη δύσκολη συνέχεια, η πρωτοπορία χάθηκε μόλις δύο φορές και αυτές σε πολύ πρώιμο χρονικό σημείο: Στις αρχές της δεύτερης περιόδου όταν το σκορ έγινε 15-16 και 17-19. Σε όλο το υπόλοιπο διάστημα οι παίχτες του Λευτέρη Καλογήρου και του Κώστα Κομποδιέτα έμοιαζαν απροσπέλαστοι, είχαν ενέργεια, πολύ καλές επιστροφές, πήγαιναν πρώτοι στο ριμπάουντ και «τιμώρησαν» από τα 6,75μ. όπου με 11/26 «ξεκλείδωσαν» για τα καλά την άμυνα των Πειραιωτών.

Ο ΑΣΚ ορμώμενος από το «καυτό» κοινό του που με τη σειρά του είχε αντιληφθεί πλήρως τη σημασία του ματς, είχε απάντηση για κάθε «τρικ» και επιλογή της ομάδας του Μιχάλη Κουταλιανού, η οποία αρχικά προσπάθησε να «ντουμπλάρει» τον Τζόρτζεβιτς και να αφήσει ελεύθερο το πεδίο για σουτ από μακριά, χωρίς να δικαιωθεί, αφού οι Αμπαράς και Τριχόπουλος σκόραραν με τρίποντες «βόμβες» για να…στείλουν το ματς ξανά στη ρακέτα.

Εκεί η…τιτανομαχία Τζόρτζεβιτς και Μαχαίρα προκάλεσε παράπλευρες απώλειες με τον ΑΣΚ να συνεχίσει την επιθετική του αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια, βλέποντας στο β’ δεκάλεπτο τον Λεπενιώτη να παίρνει τη σκυτάλη των πολλών και διαφορετικών πρωταγωνιστών των γηπεδούχων στο σημερινό ματς, φτάνοντας στο 25-19 στο 15′. Ο Περσίδης με ένα απίστευτο γκολ-φάουλ με εύστοχο τρίποντο μείωσε προσωρινά σε 25-23, ενώ το 5-0 ση συνέχεια από τον Καμαριώτη έγινε 30-29 από τυς φιλοξενούμενους με τρίποντα των Καμαρινού και Μάρτζου.

Λεπενιώτης, Τζόρτζεβιτς και Τριχόπουλος ανέλαβαν δράση επιθετικά στη συνέχεια για τον ΑΣΚ που έφτασε στο 38-30 για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 40-34, την ώρα που η είσοδος του Βαγγέλη Παπαδόπουλου έφερε πολύτιμους πόντους και στο «ζωγραφιστό» για τους Κυανόλευκους.

Το β’ μέρος άρχισε ιδανικά και έδειξε ότι ο ΑΣΚ δε θα διαπραγματευτεί το ροζ φύλλο, πολλώ δε μάλλον ότι θα δούμε ματς-θρίλερ.

Σερί 7-0 στα πρώτα πέντε λεπτά με τον Ψαρόπουλο να «τρέχει» στο γήπεδο και να γίνεται…μετρ των ριμπάουντ (8 συνολικά), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 5:45′ πριν το τέλος της 3ης περιόδου το πρώτο τους καλάθι, μειώνοντας  σε 47-36. Από εκεί και πέρα, η διαφορά έπεσε μόλις δύο φορές σε μονοψήφιο νούμερο, με τον ΑΣΚ να βλέπει τον Αμπαρά να «πυροβολεί» και τον Θέο να είναι ο πιο αποτελεσματικός του παρκέ, σημειώνοντας νέο νταμπλ-νταμπλ (10 πόντους – 10 ριμπάουντ) για το 60-51 στο 30′.

Παρότι ο Εθνικός μείωσε σε 60-53 με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά «γκάζι» με τον Αμπαρά να σημειώνει ένα…«λυτρωτικό» τρίποντο με ταμπλό για το 67-54 και τον Ψαρόπουλο να…πατσίζει το γκολ-φάουλ με εύστοχο τρίποντο του Περσίδη στο α’ ημίχρον ογια το 71-56.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δεν είχαν στη σύνθεσή τους, τους Οικονομόπουλο και Δρόσο ουσιαστικά αποδέχτηκαν την ήττα και πάλεψαν να φτάσουν σε μία ικανοποιητική διαφορά. Ο ΑΣΚ προηγήθηκε με 84-69 και πάλι με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει τη στιγμή που άπαντες στις τάξεις των φιλοξενούμενων πίστεψαν ότι η απόσυρση του Τζόρτζεβιτς θα σήμανε λιγότερη…πίεση στη ρακέτα, ενώ στο φινάλε το 0-6 σερί των Πειραιωτών έφερε το σκορ στο 84-75.

Τα φάουλ για να σταματήσει ο χρόνος έφεραν από δύο εύστοχες βολές σε Τζόρτζεβιτς και Αμπαρά οι οποίοι «έγραψαν» το τελικό 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 40-34, 60-51, 88-78

ΑΣ Καρδίτας (Λ. Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 17 (6/7 διπ.), Λεπενιώτης 7 (1), Ψαρόπουλος 9 (1/5 τριπ., 8 ριμπ.), Μαυρογιάννης 3 (1), Παππάς, Αμπαράς 15 (3/4 τριπ., 5 ασίστ), Καμαριώτης 12 (2/5 τριπ.), Παπαδόπουλος 10 (4/5 διπ.), Τριχόπουλος 5 (1), Θέος 10(2/3 τριπ., 10 ριμπ.).

Εθνικός (Μ. Κουταλιανός): Πάντσιος 13 (3/6 τριπ.), Καρακωνσταντάκης 4, Μάρτζος 13(3/9 τριπ.), Σκιαθίτης, Τσούτσος 1, Λάανε 15 (2/3 τριπ.), Μαχαίρας 12 (3/12 διπ., 1/1 διπ), Περσίδης 6 (1), Σκλήβας 14 (5 επιθ. ριμπ.).