Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Απόρθητο κάστρο η έδρα της Νικόπολης- Νίκη επί του ΑΓΣΙ

Τη νίκη πήρε  η Νικόπολη στο «κάστρο» της επικρατώντας με σκορ 67-61 του ΑΓΣ Ιωαννίνων για την 7η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής Ανδρών σήμερα Κυριακή και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας.

Η Νικόπολη μπήκε δυνατά στο ματς και με δυο τρίποντα του Τσιτσώνη έκανε γρήγορα το 8-5, ενώ ο Μπαρτζώκας για τους φιλοξενούμενους σκόραρε για το 10-7 με 7 προσωπικούς του πόντους. Ο Φίλιος μείωσε σε 10-9 αλλά ο Τσιτσώνης που είχε πάρει το ματς προσωπικά με ένα ακόμη εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 13-9.Ο Γεωργίου για τους φιλοξενούμενους με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 17-16, ενώ ο Βαγενάς λίγο αργότερα σκόραρε για το 23-18, σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Σταμούλη η Νικόπολη έκανε το 34-26, ενώ ο Γεωργίου που ήταν καθοριστικός για τον ΑΓΣΙ σε όλο το ματς σκόραρε για το 39-34, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα και με το Μπάλλα να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και τον Τσιτσώνη να σκοράρει σε καίρια σημεία από τα 6,75 τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο 54-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 59-54 με τρίποντο του Μάκη και με το Μπαρτζώκα για το 59-56 και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Η ψυχραιμία όμως του Μπάλλα κάτω από το καλάθι και η καλή άμυνα για τους γηπεδούχους στις κρίσιμες επιθέσεις έφεραν το τελικό 67-61 με τρίποντο του Σταμούλη.

Από τη Νικόπολη ξεχώρισαν οι Μπάλλας με 22 και Τσιτσώνης με 12(4 τρίποντα), ενώ από τον ΑΓΣΙ ο Γεωργίου με 21 και ο Μπαρτζώκας με 17.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-34,54-48,67-61

Σ.Κ Νικόπολη(Παπίρης): ΒΑΓΕΝΑΣ 4, ΑΡΓΥΡΟΣ 2, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ 12(4), ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ 10(2) ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 3(1), ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 5, ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ , ΝΙΚΑΣ 4, ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ 5, ΜΠΑΛΛΑΣ 22.

Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων(Τσουκανέλης): ΓΕΩΡΓΙΟΥ 21, ΖΑΜΠΕΤΗΣ 4, ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ 17, ΚΑΛΦΑΛΙΔΗΣ, ΑΝΤΩΝΙΟΥ, ΚΑΝΝΗΣ, ΜΑΚΗΣ 8, ΤΣΙΛΙΓΓΑΡΙΔΗΣ, ΕΞΑΡΧΟΠΟΥΛΟΣ 2, ΦΙΛΙΟΣ 9, ΘΩΔΗΣ.