Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πήρε το ροζ φύλλο αγώνα ο Ολυμπιακός Βόλου κόντρα στην Νικόπολη

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 16/12 και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας ο αγώνας της 9ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών με την Νικόπολη να υποδέχεται στην έδρα της τον Ολυμπιακό Βόλου και να γνωρίζει την ήττα με 74-84.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε 22-27 υπέρ των φιλοξενουμένων, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ στο 2ο μέρος και με ένα σερί 0-12 (5:12 ) πριν τη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσαν το 22-39, με την Νικόπολη να είναι χωρίς καλάθι. Οι παίχτες του Παπίρη πίεσαν στην άμυνα και εκμεταλλευόμενοι κάποια επιθετικά λάθη του Βόλου μείωσαν σε 26-39 (4:15), με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενουμένους στο +12 (37-49).

Στο 3ο δεκάλεπτο η Νικόπολη μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις μείωσε σε 52-58 (1:58) πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Ο Βόλος πίεσε στη λήξη και με καθοριστικά καλάθια έφτασε στο 54-62 του 3ου δεκαλέπτου.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου η Νικόπολη μείωσε πάλι στους 5 (59-64), ενώ με πίεση στην άμυνα και γρήγορες επιθετικές λύσεις 1:25 πριν τη λήξη έκανε το 74-75. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ψυχραιμία το τελευταίο λεπτό του αγώνα και με καθοριστικά καλάθια διαμόρφωσαν το τελικό 74-84 και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Πρέβεζα, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε μια ακόμη ήττα στην έδρα τους.

Από τη Νικόπολη ξεχώρισαν οι Κοντογιάννης με 24 πόντους, Πελίγκος με 20 και Κακιούζης με 18, ενώ για τον Ολυμπιακό Βόλου οι Ιλτσόγλου με 19 και Μπογδάνος με 18.