Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ήττα για την Νικόπολη από τον Εύαθλο Πολυκάστρου – Αποτελέσματα και Βαθμολογία

Την ήττα γνώρισε η Νικόπολη σήμερα Κυριακή 2 Δεκεμβρίου και ώρα 17:00 στην έδρα της για την 7η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής Ανδρών, αφού ηττήθηκε από τον Εύαθλο Πολυκάστρου με σκορ 75-92.

Οι παίχτες του Παπίρη δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με το ημίχρονο να τελειώνει 38-58 υπέρ των φιλοξενουμένων που είχαν για μια ακόμη φορά σε καλή ημέρα τον Ημερίδη που στην ανάπαυλα είχε ήδη 18 πόντους.

Η Νικόπολη προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της στο 3ο δεκάλεπτο με τον Πελίγκο να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του πετυχαίνοντας 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν με τρίποντο του Βαβέτση σε 46-60 7:51 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικές λύσεις, κρατώντας την διαφορά, με το 3ο δεκάλεπτο να τελειώνει 62-78 με τρίποντο του Μουλά στην εκπνοή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα αίματα άναψαν, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους αλλά δε τα κατάφεραν γνωρίζοντας μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα, ήττα που τους φέρνει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πελίγκος με 30 πόντους και 5 τρίποντα και ο Κοντογιάννης με 12, ενώ από τον Εύαθλο ο Ημερίδης με 30 πόντους και 4 τρίποντα με τους Παπαδόπουλο και Γκαντίδη να προσθέτουν και αυτοί 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Την επόμενη αγωνιστική (8η, 9/12) η Νικόπολη αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Μαντουλίδη, ενώ ο Εύαθλος υποδέχεται στην έδρα του τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Τα δεκάλεπτα: 22-35, 38-58, 62-78, 75-92

Διαιτητές: Τσιαπλής – Λυγούρας

Νικοπόλη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): Μίχος Σ. 2, Κοντογιάννης 12, Σουλιώτης 2, Καραστάθης 1, Κακιούζης 7, Παπαμιχαήλ, Πανταζής 11, Βαβέτσης 9, Ρέμπης 1, Πελίγκος 30(5).

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Σ. 16(4), Ημερίδης 30(4), Μαρκόπουλος, Αθανασίου 3(1), Γιαμπατζίδης 2, Γκαντίδης 15, Ζωιτσούδης, Τσελέκης 9, Σιδηρόπουλος 12(1), Κουτούλας 5(1).