Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Με θέληση και φρεσκάδα στο παρκέ η Νικόπολη επικράτησε του Α.Ο Καλαμπάκας(φώτο)

Η ανανεωμένη Νικόπολη έβγαλε φρεσκάδα και θέληση στο σημερινό πρώτο εντός έδρας ματς για τη 2η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής μπάσκετ και επικράτησε του Α.Ο Καλαμπάκας με σκορ 71-55, με τους παίχτες να πανηγυρίζουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για τη σεζόν 2018-2019.

Η Νικόπολη βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα αλλά με κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Κακιούζη και δυο εύστοχες βολές από τον παίχτη έφτασε στην ισοφάριση (11-11). Ένα τρίποντο του Σουλιώτη έδωσε το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» (17-15), αλλά το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε 20-19 προμηνύοντας ένα ντέρμπι. Τρεις συνεχόμενες τεχνικές ποινές στο τρίτο δεκάλεπτο για τη Νικόπολη προκάλεσαν νευρικότητα και λάθος επιλογές στην επίθεση για τους παίχτες του Παπίρη, με το ημίχρονο να γέρνει υπέρ των φιλοξενουμένων(30-34).

Με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο και έναν ψυχωμένο Πελίγκο που είχε δυο κοψίματα, ένα κλέψιμο και με δικό του τρίποντο η διαφορά πήγε στο +4 (42-38), ενώ νέο τρίποντο του Μουλά για το 51-44 και νέο τρίποντο από το Βαβέτση αυτή τη φορά ανέβασε τη διαφορά στους +10 (54-44), για το 57-45 του δεκάλεπτο. Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Παπίρη έμεινε 3:30 λεπτά χωρίς σκορ, ωστόσο με όπλο την άμυνα της και το πάθος για τη νίκη, κράτησε το προβάδισμα και τελικά επικράτησε με  σκορ 71-55.

Από την Νικόπολη Κοντογιάννης με 17 π., Μούλας με 23 π. και Πελίγκος με 12 π., ενώ από την Καλαμπάκα Γκαντιάς με 15 π.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 30-34, 57-45, 71-55

Διαιτητές: Κατωτικίδης – Παπανικολάου

Σ.Κ Νικόπολη (Παπίρης): ΜΗΧΟΣ, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 17, ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ 8, ΛΑΠΠΑΣ, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 6, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ, ΔΟΥΒΛΗΣ 2, ΜΟΥΛΑΣ 23, ΒΑΒΕΤΣΗΣ 3, ΠΕΛΙΓΚΟΣ 12, ΡΕΜΠΗΣ.

Α.Ο Καλαμπάκας (Σδράκας): ΜΑΣΑΔΗΣ 6, ΜΠΑΛΩΜΕΝΟΣ, ΟΥΤΟΣ, ΣΠΑΝΟΣ, ΓΑΪΤΑΝΙΔΗΣ 8, ΠΑΟΥΛΕΑΝΟΥ, ΣΟΥΛΚΟ 6, ΣΤΟΥΚΑΣ 8, ΓΚΑΝΤΙΑΣ 15, ΤΣΙΛΟΥΛΗΣ 3, ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ 9, ΚΙΟΥΡΤΖΙΔΗΣ.