Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Υπερασπίστηκε το «κάστρο» της η Νικόπολη – Νίκη επί της Πτολεμαΐδας

Eπιστροφή στις νίκες για τον Σ.Κ. Νικόπολη που υποδέχτηκε σήμερα  Κυριακή 11 Μαρτίου 2018  και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας τον ΑΠΣ Πτολεμαΐδα για την 6η αγωνιστική του Β γύρου της ΄Γ Εθνικής και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 74-53, το πρώτο με το Χρήστο Μυριούνη στον πάγκο της.

Οι παίχτες του coach Μυριούνη μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, εξαιρετικοί στην άμυνα τους (δέχθηκαν μόλις 53 πόντους) και βελτιωμένοι στα επιθετικά ριμπάουντ δεν έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα, με πολύ καλούς τους Βαγενά (13 π.), Τσιτσώνη (17π. και 5 τρίποντα) , Μπάλλα(18 π.), αλλά και τον Μακρόπουλο που επέστρεψε ενεργά και έσβησε πολλές φορές το καλάθι από τους αντιπάλους, πήραν ένα πολύ σημαντικό βαθμολογικά για τη συνέχεια παιχνίδι.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, οι παίχτες της Νικόπολης μπήκαν δυνατά στο ματς και έφτασαν σε νταμπλ σκορ 14-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μακρόπουλος σκόραρε για το 18-11, ενώ ο Βαγενάς μετά από υπέροχη ασίστ του Κακιούζη άφησε τη μπάλα στο καλάθι για το 20-15. Έμμεσο τρίποντο για τον Μπάλλα για το 24-17 (4:24), ενώ κλέψιμο και καλάθι του Κακιούζη αμέσως μετά έφερε το παιχνίδι στο 26-17. Η Νικόπολη που προσπαθούσε να χτίσει διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο με δυο εύστοχες βολές του Βαγενά διαμόρφωσε το 32-19(+13), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 6-0 και να μειώνουν σε 32-25. Ο Τσιτσώνης με τρίποντο σκόραρε για το 35-25, ενώ νέο τρίποντο του Βαγενά στην εκπνοή του ημιχρόνου έφερε το σκορ στο 38-27, σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τρίποντο του Αργυρόπουλου  μείωσε στο 40-30, αλλά ο Νίκας με δικό του εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 43-30(6:56). Νέο μπλοκ από τον Μακρόπουλο και καλάθι του Μπάλλα στην αντεπίθεση μετά από υπέροχη ασίστ του Τσιτσώνη για το 47-33. Τρίποντο του Κακιούζη στην επόμενη φάση για τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι 50-33(+17), ενώ νέο τρίποντο του Τσιτσώνη στην τελευταία επίθεση της Νικόπολης στο 3ο δεκάλεπτο διαμόρφωσε το 56-38 του δεκαλέπτου.

Η Πτολεμαΐδα προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς στο 4ο δεκάλεπτο αλλά οι παίχτες της Νικόπολης με εξαιρετική άμυνα και έξυπνες επιλογές στην επίθεση κράτησαν μια ασφαλή διαφορά και δυο τρίποντα του Τσιτσώνη προς το τέλος ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο (+21) 72-51, για το τελικό 74-53 του παιχνιδιού. Επόμενος αγώνας για την ομάδα της Νικόπολης την προσεχή Κυριακή όπου θα ταξιδέχει στα Γιάννενα για να αντιμετωπίσει τον ΑΓΣΙ.

Διαιτητές: Παργιαννόπουλος-Δολγύρας (Μυζίκος)

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 38-27, 56-38, 74-53

ΣΚ ΝΙΚΟΠΟΛΗ(ΜΥΡΙΟΥΝΗΣ): ΒΑΓΕΝΑΣ 13, ΑΡΓΥΡΟΣ, ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ Γ., ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ 17 π.(5), ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ 2, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 7, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 1, ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ, ΝΙΚΑΣ 7, ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ 9, ΜΠΕΛΛΟΣ, ΜΠΑΛΛΑΣ 15.

ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ ΑΠΣ(ΚΑΛΟΜΕΝΙΔΗΣ): ΚΛΑΣΙΔΗΣ 4, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΕΠΑ 6, ΕΣΠΕΡΙΔΗΣ 2, ΝΕΟΦΥΤΙΔΗΣ 8, ΤΣΟΛΑΚΗΣ 2, ΣΑΧΠΑΤΖΙΔΗΣ 8, ΠΑΝΙΔΗΣ 6, ΠΟΥΤΟΥΚΗΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ 4, ΣΑΡΡΗΣ 4, ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ 9.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από το παιχνίδι.