Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πήγασος Προοδευτική Αγρινίου – Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας 53-63

Η ομάδα της Άρτας πέτυχε την 7η νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας στο Αγρίνιο της Προοδευτικής με 53-63 στην παράταση. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους ένα λεπτό περίπου πριν το τέλος αλλά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και πήραν επιθετικά ριμπάουντ στέλνοντας το ματς στην παράταση με σκορ 50-50. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αίαντας είχε την ψυχολογία και με επιμέρους σκορ 3-13 έφτασε στην νίκη. Ο Παπαμιχαήλ σημείωσε 16π. για τον Αίαντα με τον Γκολομάζο να έχει 10 και τον Μπράμη 9. Ο Τσάσης με 24π. και ο Ζαρκάδας με 11 ξεχώρισαν απο την Προοδευτική ενώ 10 είχε ο Αραχωβίτης.

Τα 10λεπτα: 08-13, 22-25, 39-37, 50-50, 53-63 (παρ.)

Διαιτητές: Σταθόπουλος, Χριστογιάννης.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Σταυροθανάσης): Ζαρκάδας 11(1), Αραχωβίτης 10, Τσάσης 24, Μολώνης 2, Καλαμπαλίκης Μ. 3, Γκρίζης 3(1), Χαντζής, Φραγκελάκης, Μουρκούσης, Καλαμπαλίκης Ι.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ (Λεμονιάς Απ.): Μπράμης 9(1), Γκολοζάμος 10, Φορτοτήρας 7(1), Σμύρης 7, Παπαμιχαήλ 16(2), Τσαμπάς 4, Ζαγαλίκης 7, Γάκης 3(1), Φούκας, Τσιμούρας, Τάτσης, Ζαβερδινός.