Με υπογραφή Σταματέλου πήρε την νίκη ο ΠΑΣ Πρέβεζα

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 15:00 στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας «Αθανασία Τσουμελέκα» ο αγώνας της 20ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας ανάμεσα στον γηπεδούχο ΠΑΣ Πρέβεζα και τον Εθνικό Φιλιππιάδας.

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο ματς τα πρώτα λεπτά του αγώνα και πίεζε για το γκολ, με τον ΠΑΣ να μην είχε βρει τα πατήματά του. Οι παίχτες του Ξανθόπουλου έγιναν πιο επιθετικοί μετά το 15λεπτο, με τον Τσάλα να πιάνει ένα ωραίο σουτ στο 27’ και τον Λάζαρο να μπλοκάρει. Στο 41’ ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους όταν μετά από σέντρα του Γεωργίου ο Σταματέλος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μια καλή φάση στο 42’ με τον Κατσαρό, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι και με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τον ΠΑΣ να έχει κεφάλι στο σκορ.

Στο 54’ καλή ευκαιρία με τον Τσίρο από κόρνερ για τον Εθνικό, ενώ στο 70’ μετά από σέντρα του Δημουλιά ο Σταματέλος έπιασε πάλι την κεφαλιά αλλά δε μπόρεσε να σκοράρει. Στο 80’ ο Μπόμπορης με ψαλιδάκι προσπάθησε να βρει δίχτυα με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να μπλοκάρει εύκολα, ενώ στο 91’ ένα σουτ του Ντέτσικα πέρασε λίγο άουτ, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει την Πρέβεζα νικήτρια με 1-0.

O ΠΑΣ Πρέβεζα μετά και τη σημερινή του νίκη συνεχίζει να διατηρεί το μαξιλαράκι των 5 βαθμών από τον δεύτερο Θρίαμβο Λούρου, τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας.

Διαιτητής: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Η.

Βοηθοί: ΣΦΟΝΔΥΛΗ Θ. – ΚΩΤΣΗΣ Θ.

ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ(Ξανθόπουλος-Δήμας): ΚOTSIS, ELEZI, ΤΣΑΛΑ, ΔΗΜΑΣ, ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΓΚΙΝΗ, ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ(81’ ΚΟΚΚΑΛΗΣ), ΚΑΤΣΑΡΟΣ(71’ ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ), ΤΡΙΑΝΤΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ(92’ DIAW), ΔΗΜΟΥΛΙΑΣ(81’ ΝΤΕΤΣΙΚΑΣ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ(Παπαδήμας):ΛΑΖΑΡΟΣ, ΛΑΙΝΑΣ, ΣΑΡΑΝΤΑΡΑΣ, ΚΑΚΑΒΑΣ(57’ ΓΕΙΤΟΝΑΣ), ΣΙΩΡΟΣ, ΛΑΚΚΑΣ, ΤΣΙΡΟΣ, DANAJ, ΜΗΤΣΟΣ, ΝΙΚΟΥ, ΤΣΙΦΛΙΔΗΣ(46’ ΘΕΟΔΩΡΟΥ).