Βόλος – Εργοτέλης 1-1

Με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Κρητικοί πήραν τον βαθμό από τον Βόλο στη Θεσσαλία, στην εμβόλιμη 5η στροφή της Football League.

Ο Μπρους ήταν αυτός που σκόραρε στο 91′ και… έσβησε το γκολ του Λούκας από το 10′, κρατώντας έτσι την ομάδα του αήττητη στο πρωτάθλημα.

Το ματς:

Καλύτερα μπήκε ο Βόλος στο παιχνίδι και αφού έκανε αισθητή την παρουσία του με τον Μάντζη στο 6’, πήρε το προβάδισμα τέσσερα λεπτά μετά. Συγκεκριμένα, ο Γκαρσία ήταν αυτός που με πλασέ έβαλε μπροστά τους Θεσσαλούς, εξαργυρώνοντας με αυτόν τον τρόπο τη δυναμική είσοδο της ομάδας του στην αναμέτρηση. Ο Εργοτέλης ανέβασε ρυθμό, με τις προσπάθειες του να μην έχουν αποτέλεσμα, με το 1-0 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Εκατέρωθεν φάσεις είχαμε με την έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Μάντζη για τον Βόλο και τον Έφορντ για τον Εργοτέλη, να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Στο 63’, ο Αμερικανός των Κρητικών έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Καραγκιολίδης του είπε όχι στο τετ α τετ του. Έπειτα, οι Θεσσαλοί αποφάσισαν να κλείσουν τους χώρους, με τους Κρητικούς να μην μπορούν να παράξουν φάσεις.

Εντέλει, ο Μπρους κατάφερε να ισοφαρίσει στο 91′ και να χαρίσει έτσι τον βαθμό στην ομάδα του.

Σκόρερ: 10’ Λούκας – 90+1′ Μπρους

Βόλος (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Ουνγιαλίδης, Ν’ Γκουέμ, Πίτου Γκαρσία (76’ Καμπαγιέρο), Λούκας (68’ Ηλιόπουλος), Κότο, Πέντα, Μάντζης (66’ Πίσπας)
Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Μπουτσάκης, Μπάτζιος, Μπρους, Οικονόμου, Τσέλιος, Έφορντ, Ιατρούδης, Μπουρσέλης (32’ λ.τρ. Καπνίδης, 54’ Σταθόπουλος)

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Φράγιος (Μακεδονίας), Γούτας (Χαλκιδικής)

Πηγή: liganews.gr