1ος Όμιλος
Η Δάφνη Δαφνίου ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής με αντίπαλο τον Οίακα Ναυπλίου και ισοβαθμεί στην κορυφή με τον Τρίτωνα που πήρε δύσκολη εντός έδρας νίκη από τον Παπάγου.

Συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού το Παγκράτι που πέρασε με νίκη και από την έδρα του Πρωτέα Βούλας.
Τα αποτελέσματα
Πρωτέας Βούλας-Παγκράτι 60-67
Πεντέλη-Γλαύκος 72-63
Δάφνη Δαφνίου-Οιάκας Ναυπλίου 78-65
Πανερυθραϊκός-Ένωση Ιλίου 70-68
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πανελευσινιακός 61-70
Έσπερος Καλλιθέας-Δούκας 68-70
Τρίτωνας-Παπάγου 87-79
Μανδραϊκός-ΚΑΟ Κορίνθου 77-62
Οι αγώνες αναλυτικά:
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 60-67
Δεκάλεπτα : 13-20, 35-31, 48-49, 60-67
Διαιτητές : Τσολάκος-Αργυρούδης
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος) : Κυρίλης 7 (1), Ματσάγγος, Παπαδάκης, Αυγενικός 1, Παπαρέγκας 5 (1), Φιλίππου, Γάργαλης, Καματερός 6, Μόρφης 7 (1), Ματαλιωτάκης 22, Γεωργιάδης.
Παγκράτι (Λιόγας) : Τζιβελέκας 8, Κούτρας 5 (1), Λυτόπουλος 11 (1), Φωτίου 12 (2), Δερμιτζάκης 9, Ροδόστογλου 6 (1), Μπένος 12, Αρμάος 4.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 70-68
Δεκάλεπτα: 8-15, 35-32, 52-45, 70-68
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ορφανός
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 12 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Στογιάνοβιτς 3, Καλλιανιώτης 15 (3/4 τρίπ.), Ντουζίδης 7 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Κουντούρης, Σκάνδαλος 17 (1), Γιαουρτόγλου 10, Γεωργιάδης, Στάθης, Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης 6.
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 4, Μπέλλας Γ. 21 (5), Τσακίρης 8, Φουντάς 10 (2), Πανουσόπουλος, Μπολάτογλου 8, Μπέλλας Οδ. 8 (1), Τσιουμπρής 6, Γεροκώστας 3

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΓΛΑΥΚΟΣ 72-63
Δεκάλεπτα : 24-13, 45-34. 57-46, 72-63
Διαιτητές : Χαλαμπαλάκης-Τσιμπούρης
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης) : Μπούτρης 3 (1), Λίτσος 6 (8 ριμπ.), Αποστολόπουλος 6 (2), Κούσουλας 4 (1), Καρούζος 13 (2), Μπέλης 20 (1 τριπ., 17 ριμπ.), Κουκάκης,Μπίγγος 10, Σαλτουρίδης 7, Τάγαρης 3,
Γλαύκος (Μυριούνης) : Μοσχοβάκης 14 (1), Σερέτης 9, Βανδώρος 2, Γιαννικόπουλος, Καρακωνσταντάκης 10 (3), Κούτρας 7 (1), Δάβανης 14, Τσεκλένης 5 (1), Σπυράκος 2, Σακελλαρόπουλος.
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 77-62
Δεκάλεπτα: 13-20, 33-30, 53-48, 77-62
Διαιτητές: Καρπάνος-Μαραγκάκης
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Σιμιτζής 9 (1), Παπανικολάου 2, Χάλαρης 20, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 14, Φωτόπουλος 4 (1), Ρεκουνιώτης 11, Δέδες 4, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 8 (1), Σεργιένκο 3, Γκαϊτάφοφ 2, Κοπακάκης,
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 7 (1), Γεωργίου 2, Μακρής 8 (1), Θεοδωρίδης 2, Κεφαλάς 17 (1), Περρωτής 15, Πράττης 3 (1), Κωνσταντίνου, Τασσιόπουλος, Μπαλής 4, Δανίκας 4.
ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 87-79
Δεκάλεπτα: 23-23, 39-43, 57-63, 87-79
Διαιτητές: Ορφανός Ιορδ.-Νερομυλιώτης
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Αθανασόπουλος, Φρέσκος, Ψαρόπουλος 15, Καλατζής 18 (3), Σπυριδάκης 1, Ντιμπ 24 (2), Νικολακόπουλος 5 (1), Δαμιανάκος 6 (2), Μαλτέσιος 11, Ύμερι, Κουκουνιάς 4, Βερτούδος 3,
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης 8 (2), Πρισκομάτης 2, Λεκάκης 2, Χρυσός 5 (1), Ζώρζος 12 (1), Παπαπέτρου 14 (4), Κουτρούλιας 22 (2), Αγγελόπουλος 4, Μπάλος 10, Μάνδαλος.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 63-70
Δεκάλεπτα: 13-14, 31-31, 46-53, 63-70
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Τηγάνης
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης):  Κεφαλάς 5, Ξιούρας 5 (1), Ζαραϊδώνης 11 (2), Βούζας 2, Κόης 22 (4), Μπακλαβάς 3 (1),  Σολωμός 4, Ανδρεάτος 1, Στέφος 8,
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 15 (3), Ηλιάδης 6 (1), Καράμπελας 2, Μουρατίδης 5 (1), Βούλγαρης, Σταθόπουλος 2, Ιωάννου, Δούκας 7, Αναγνωστάκης 11, Ψαρόπουλος 22 (3).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 78-65
Δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 55-50, 78-65
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Κωνσταντινίδου
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 6(2), Γκατζο 3(1), Κουφόπουλος 5, Γοργ’ονης 10, Καραμπάτσος 2, Ψημίτης 3(1), Σάλεχ 14(1), Δομπρογιάννης 8(1), Μουστόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 11(1), Τάταρης 14
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζης 5(1), Κουμπούρας 18, Πελεκάνος 5, Παπαντωνίου 2, Γεωργιάδης 13(1), Μανάκας, Μπουρτσουκλής 6, Σκορδάς 5, Αναγνωστόπουλος 11(1).

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 13 αγώνες)
1. Τρίτωνας 10-3 23
2. Δάφνη Δαφ. 10-3 23
——————————-
3. Παγκράτι 9-4 22
4. Οίακας Ναυπ. 9-4 22
5. Δούκας 9-4 22
6. Πρωτέας Β. 7-6 20
7. Πανελευσινιακός  7-6 20
8. Κόρινθος\13\6-7\19
9. Εσπερος  6-7 19
10. Πεντέλη 6-7 19
11. Γλαύκος 5-8 18
12. Παπάγου 5-8 18
————————————————–
13. Πανερυθραϊκός 5-8 18
14. Μανδραϊκός 5-8 18
15. Εν. Ιλίου 3-10 16
16. Κρόνος Αγ. Δημ. 2-11 15

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 14η (20/1)
Γλαύκος – Πρωτέας Β.
Πεντέλη – Δάφνη Δαφ.
Παγκράτι – Πανερυθραϊκός
Εν. Ιλίου – Κρόνος Αγ. Δημ.
Πανελευσινιακός – Επσερος
Δούκας – Τρίτωνας
Παπάγου – Μανδραϊκός
Κόρινθος – Οίακας Ναυπ.

2ος Όμιλος
Ανατόλια και Αγρίνιο συνέχισαν με νίκες στον 2ο Όμιλο της Β Εθνικής Κατηγορίας , παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν. Οι πρωτοπόροι ξεπέρασαν μετά από σκληρή “μάχη” το εμπόδιο των… Μαχητών Πειραματικού Πεύκων, ενώ το Αγρίνιο πέρασε απ’ τη δύσκολη έδρα της ιστορικής ΧΑΝΘ. Σπουδαίες νίκες για Χαλκηδόνα και Στρατώνι στην προσπάθεια για αποφυγή του υποβιβασμού…
Τα αποτελέσματα
Έσπερος Λαμίας – Φαίακας Κέρκυρας 69-63
ΧΑΝΘ – Αγρίνιο 68-80
Γέφυρα – Φίλιππος Βέροιας 68-71
Ίκαροι Σερρών – Στρατώνι 67-77
Ελευθερούπολη – Φάρσαλα 83-69
Ανατόλια – Μαχητές-Πειραματικού 76-71
Ερμής Λαγκαδά – Νίκη Βόλου 79-73
Χαλκηδόνα – Μακεδονικός 68-48

Οι αγώνες αναλυτικά:
Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 76-71
Δεκάλεπτα: 10-13, 34-33, 49-50, 76-71
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Γαζέτας
Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Νικολαΐδης 8(2), Στεφανίδης , Αμπατζάς 6,Αράπης, Γαλανίδης 8(1),Κάτανος , Κωνσταντινίδης , Ξενιτίδης 13(3), Ζώτος 7, Μπρόζος 24(1),Καραποστόλου 10(2)
Μαχητές-Πειραματικού (Γεροφώτης): Βογιατζής 6(2), Δήμας 15(1), Μαυρίδης 17(3), Χατζημιχαηλίδης 6, Κλωνάρας 7(1), Τσιμίδης 2, Μητσάκης 14(2), Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 2
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΦΑΡΣΑΛΑ 83-69
Δεκάλεπτα: 29-13, 49-41, 63-57, 83-69
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Λουλουδιάδης
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 7, Γκέλιος 8 (1), Στυλίδης 24 (2), Μπουτσακτσί, Ιωάννου 10 (3), Απαζίδης 8 (2), Σταμπουλής 14 (2), Χαρισμίδης 2, Βοϊβατόπουλος 8, Καραγιώργος 2,
Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 16 (1), Χαιρετίδης, Φιλιππόπουλος 6, Αναγνωστόπουλος 14 (3), Τσιώγκας, Συνετός 1, Τοπουζίδης 4 (1), Γκιουλέκας 17 (1), Δέσπος 11
ΓΕΦΥΡΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 68-71
Διαιτητές : Παπαγεωργίου και Εκίζογλου
Δεκάλεπτα : 13-16, 32-36, 47-60, 68-71
ΚΣ Γέφυρας (Αλμπάνης): Πουλιανίτης, Καραγιαννάκης, Ψευτόγκας, Καταβαίνης, Αποστολίδης, Ζιάκας, Κουτουξίδης, Σιώμος,  Ευσταθιάδης, Κοτσάνος, Παπαδόπουλος
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Κοθράς, Σισμάνης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος, Παραπουρας, Σουτζόπουλος, Καντάρκος, Καβαργύρης
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 69-63
Δεκάλεπτα:12-19,35-37,62-48,69-63
Eσπερος Λαμίας (Γ.Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 5(1), Pούζιος 5(1), Πάππος 2, Kατσαρές 23(2), Φύκας 6, Aργύρης 7(1), Oλύμπιος 11(3), Παπαργυρόπουλος 6,Φούντας 4
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Γρίψιος 4, Ματενίδης 8(2), Νεδέλκος 2, Σιώπης 15(2), Πεταλωτής 23 (1), Περούλης 8, Γερασιμόπουλος 2, Ταουσάνης 1
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 68-48
Δεκάλεπτα: 13-15, 33-20, 57-34, 68-48
Διαιτητές: Φούτζηλας-Σεϊταρίδης
Χαλκηδόνα (Τέντσος): Σπύρας, Μαρκίδης 7, Δανάκης 8 (2), Τσκαλέρης 11, Παπαδόπουλος 2, Λαΐδης, Μυλωνίδης 9 (1), Κούτε 2, Γιαννόπουλος 2, Δελίδης 16 (2), Σικαλίδης 11, Φυλακτός
Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 18 (3), Κοντσές, Μπαρζού 3, Κουντουρατζόγλου 7 (1), Τσινόπουλος 5, Τασούδης 3 (1), Καραθανάσης, Ουλουσίδης 10 (1), Καλογεράτος, Ιωαννίδης 2, Χαντζίδης
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 79-73
Δεκάλεπτα: 27-21, 41-43, 56-57, 79-73
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπαγερίδης
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήλου Αλτίνης, Μάρουσιτς 26(1), Τσιρογιάννης 13(1), Παπαπασχάλης, Νώτης 5(1), Παρίτσης 5, Κωνσταντινίδης, Πλιούκας 3(1), Γκαμούρας 22, Χριστοδούλου, Πιλκούδης 5.
Νίκη Βόλου (Γιασάρης – Τύμπας): Καραγεώργος 6(2) , Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 8(2), Τασιούδης 10, Κουτίνας 5(1), Τσαβές, Τσώλης 6(2), Τάσσος 9, Φρουσκλιάς 29(4), Διγενής, Βερτζάγιας

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 67-77

Δεκάλεπτα: 20-17, 33-44, 56-59, 67-77

Διαιτητές: Τζίμα, Αγραφιώτης

Ίκαροι Σερρών (Σισκος): Σιδεριδης 5(1), Γεωργιανος 8(1), Δαλαγκοζης 4, Κακιουζης 8, Κουτσοκωστας, Γκουτζιας 5, Καραμπεκης 13, Θολιωτης 11(1), Φωτογλου 13(1)

Στρατωνι (Μύθου, Πεγιας): Δοξακης 2, Μπουρδανος 20(3), Κολοκοτρώνης 1, Σιδηροηλιας 5, Φλιατης 9(1), Κοτζαγιαννης, Μπεγας 14(1), Πολιτοπουλος 11(2), Δασκαλοπουλος 15

Η Βαθμολογία (Σε 13 αγώνες):
1. Ανατόλια* (12-1) 25
2. Αγρίνιο* (11-2) 24
———————————-
3. Ελευθερούπολη (7-5) 20
4. Ερμής Λαγκαδά* (6-7) 20
5. Μαχητές Δόξας Πευκών (7-5) 19
6. ΧΑΝΘ (7-5) 19
7. Νίκη Βόλου* (6-7) 19
8. Φίλιππος Βέροιας (7-5) 19
9. Έσπερος Λαμίας* (6-7) 19
10. Χαλκηδόνα / Προποντίς * (5-8) 18
11. Γέφυρα* (5-8) 18
12. Φαίακας Κέρκυρας* (5-8) 18
13. Φάρσαλα (5-7) 17
14. Στρατώνι* (4-9) 17
15. Ίκαροι Σερρών (4-8) 16
16. Μακεδονίκος* (2-11) 15

 

* Έχουν ένα παιχνίδι περισσοτερο
Η επόμενη αγωνιστική (14η, 20/1)
Φίλιππος Βέροιας – ΧΑΝΘ
Γέφυρα – Ίκαροι Σερρών
Αγρίνιο – Ελευθερούπολη
Φάρσαλα – Ανατόλια
Μαχητές-Πειραματικού – Ερμής Λαγκαδά
Νίκη Βόλου – Χαλκηδόνα
Μακεδονικός – Έσπερος Λαμίας
Φαίακας Κέρκυρας – Στρατώνι

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.