1ος Όμιλος
Το Μαρούσι έμεινε στην κορυφή μετά τη νίκη επί του Παπάγου. Ντέρμπι έγινε στην Κρήτη με τον ΟΦΗ να παίρνει τη νίκη στην παράταση από τον Μανδραϊκό.

Αποτελέσματα

ΟΦΗ-Μανδραϊκός 84-80 (71-71 κ.αγ)
Έσπερος Καλλιθέας-Δούκας 91-74
Ιωνικός ΝΦ-Πρωτέας Βούλας 88-95
Λοκρός Αταλάντης-Εθνικός Πειραιά 52-79
Πανελευσινιακός-ΝΕ Μεγαρίδος 59-64
Πεντέλη-ΚΑΟ Μελισσίων 72-75
Παπάγου-Μαρούσι 86-93
Αιγάλεω-Πανερυθραϊκός 93-88

Οι αγώνες αναλυτικά

ΟΦΗ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 84-80 παρ. (71-71 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 10-17, 37-40, 58-55, 71-71 (κ.αγ), 84-80
Διαιτητές: Καρπάνος-Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 20 (2), Μποχωρίδης 9 (1), Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου, Μαλλιαράκης, Καραδολάμης 19 (1), Αγαπιάδης 13 (1), Τασιούδης 2, Πάλλης 2, Καραθωμας, Πετράκης 12 (2), Μπουμπάρης 7.
Μανδραϊκός (Κατσουνης-Χανιάς): Χανιάς, Γεωτγίου, Παπανικολάου, Λυτόπουλος 5 (1), Καραμπάτσος 35 (7), Μαλτέζος, Μαρούγκας, Ροδοστόγλου 16 (2), Τσιάκος 9, Βεσκούκης 10 (1), Γκουαλτιέρι 5 (1).

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΜΕΛΙΣΣΙΑ 72-75
Δεκάλεπτα : 19-22, 42-37, 60-52, 72-75
Διαιτητές : Φασόλης-Σκαλτζής-Παπαδόπουλος Χρ.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης) : Μπουργάνος 9 (1), Ντίμπ 9 (1), Κούσουλας 16 (2), Καρούζος 6 (2), Μπέλη 5, Κουκάκης 2, Μπίγκος 3 (1), Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης 13, Φωτόπουλος 7 (1).
Μελίσσια (Δάγλας) : Κυπαρίσης, Οικονομόπουλος 30 (5), Ζαραϊδώνης 14 (3), Τοπάλης 7 (1), Παπαφλωράτος 7 (1), Ζήρος 2, Καραβανάς 13, Καραχάλιος 2

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΜΑΡΟΥΣΙ 86-93
Δεκάλεπτα : 23-20, 38-44, 62-65, 86-93
Διαιτητές : Σκούτας-Μπούκας-Κοτσώνης
Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Τρίχας, Κυρίτσης 46(2), Χρυσός 21(1), Καρακατσάνης 4, Ρεγκούζας, Αγγελόπουλος 12, Σοφρωνάς 3(1), Κοντολάτος, Κώτσης.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας) : Λάππας 27(6), Μπακέας 3(1), Ξυδάς 14(2), Κανέλλης 14(3), Γκαγκαλούδης 21(4), Παπαγεωργόπουλος 3, Δούκας 13.

Η Βαθμολογία (σε 13 αγώνες) :

1.Μαρούσι (10-3) 23
2.Πανερυθραϊκός (9-4) 22
3.Έσπερος Καλλιθέας (9-4) 22
4.Αιγάλεω (8-5) 21
5.Εθνικός Πειραιά (8-5) 21
6.Μεγαρίδα (8-5) 21
7.Πεντέλη (8-5) 21
8.Μανδραϊκός (7-6) 20
9.Πανελευσινιακός (7-6) 20
10.Παπάγου* (7-5) 19
11.ΟΦΗ (6-7) 19
12.Πρωτέας Βούλας* (6-6) 18
13.Λοκρός Αταλάντης (4-9) 17
14.ΚΑΟ Μελισσίων (3-10) 16
15.Ιωνικό ΝΦ (2-11) 15
16.Δούκας (1-12) 14
*Έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14η, 12/1)
Δούκας – Αιγάλεω
Εσπερος – Ιωνικός Ν.Φ.
Πανερυθραϊκός – ΟΦΗ
Μανδραϊκός – Λοκρός Ατ.
Εθνικός – Πανελευσινιακός
ΝΕ ΜΕγαρίδας – Πεντέλη
Μελίσσια – παπάγου
Μαρούσι – Πρωτέας Β.

2ος Όμιλος
Με νίκες ξεκίνησαν το 2020 οι πρωτοπόροι στον 2ο Όμιλο της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε δύσκολο “διπλό” στην Κομοτηνή, συνεχίζοντας να είναι στην κορυφή, ενώ με σχετική άνεση υπερασπίστηκαν τις έδρες τους οι Δόξα Λευκάδας, Καβάλα και Ευκαρπία.

Αποτελέσματα

Ευκαρπία-Στρατώνι 94-72
Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πευκών 79-57
Φάρσαλα-Πρωτέας Γρεβενών 80-72
Κομοτηνή-ΠΑΣ Γιάννινα 60-66
Καβάλα-Ευρώπη Πευκοχωρίου 83-62
Έσπερος Λαμίας-Πολύγυρος 79-74
Γέφυρα-Αίας Ευόσμου 78-60
Δόξα Λευκάδας-ΧΑΝΘ 72-63

Οι αγώνες αναλυτικά

Ευκαρπία-Στρατώνι 94-72
Δεκάλεπτα: 30-24, 47-47, 73-65, 94-72
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Μελανίδης Μ.-Χατζημπαλίδης
Ευκαρπία (Νίκου): Τουλούπης 2, Κιούρκας 2, Κοσμίδης, Χ”Μιχαηλίδης 1, Χολέβας 19(2), Απιδόπουλος 7(1), Πλεξίδας 19(3), Χατζίδης 6, Γκαβέζος 13(1), Βαρίτης 14(4), Πρεδάρης 6(2), Χαρτόπουλος 5(1).
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 25(3), Μπαρζού, Κυριλής 2, Φώτογλου 5(1), Σαμαράς 4(1), Ιατρίδης 2, Κάσουρας, Δασκαλόπουλος 19(1), Θυμνιός 10.

Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 79-57
Δεκάλεπτα: 21-19, 44-34, 59-46, 79-57
Διαιτητές: Λόρτος-Αφραφιώτης Ιωάν.-ΚοΪμτζόγλου
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 17(4), Μάρουσιτς 25(3), Ελευθεριάδης 2, Πλιούκας 11(2), Σιώπης 12(3), Παρίτσης, Αβοκάτος, Μπακάλης 4, Θεοδωρίδης 3, Χριστοδούλου 5, Χριστίδης,
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος 8, Χατζηκυριακίδης 13(1), Ριζόπουλος, Κουντουρατζογλου 10, Μαυρίδης 13(1), Κλωνάρας 3, Βαιντερλής, Μητσάκης 10(1), Λαζάρου, Αλεξίου

Φάρσαλα-Πρωτέας Γρ. 80-72
Δεκάλεπτα: 20-14, 38-31, 62-54, 80-72
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Γραικός-Αναστασιάδης
Φάρσαλα (Γιασσάρης): Παπαχρήστος 19(2), Τσούμας 6(2), Βρεττάς 17(4), Πεταλωτής 15(1), Μουλάς 6, Τσούκας 9(1), Δέσπος 8
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης 7(1), Μαλούτας 14(2), Μιχαηλίδης 5(1), Βλάχος 6, Μπέζας 2, Τακίδης 11(1), Πελίγκος 4, Μαλιούρας 4, Μακρής 12(2), Μπεχλιβανίδης 7(1).

Κομοτηνή-ΠΑΣ Γιάννινα 60-66
Δεκάλεπτα: 20-16, 30-31, 41-43, 60-66
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Γρ.
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8, Λεχούδης 14(2), Κουτσοβασίλης 6(2), Σπέντζος 11, Χαληλ 16, Τσιρόζης, Σταυριανόπουλος , Κάλτσος , Γκιουζελίδης , Μαγουλάς 5(1).
ΠΑΣ Γιάννενα (Κωστόπουλος): Μαυρογιάννης 1, Ντόβας 14(4), Καραγκιολίδης , Ναούμης 11(1), Μάντζιος , Πάτρας 14(2), Κωστούλας 6(2), Μανάκας 20, Γιωτάκης.

Καβάλα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 83-62
Δεκάλεπτα: 19-19, 45-32, 68-43, 83-62
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Φουντζήλας-Κουκουλεκίδης
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης, Παντόπουλος, Τεπετίδης 4, Λαμπρόπουλος 22(2), Σαββίδης 5(1), Ζώτος 7, Αθανασιάδης 14(3), Αμπαράς, Πιεβάλιτσα 3, Φλιάτης 10, Αδαμόπουλος 18
Ευρώπη Πευκοχωρίου (Παναγιωτόπουλος): Σμύρλης Γ. 11(2), Φιλοξενίδης Κ. 14(1), Φιλοξενίδης Ι. 11, Τύπος 2, Κωνσταντινίδης 2, Βρασταμίνος 2, Γεωργίου 9, Βλαγκόγιας 11, Λάσκαρης.

Έσπερος Λαμίας-Πολύγυρος 79-74
Δεκάλεπτα: 31-12, 43-38, 64-54, 79-74
Διαιτητές: Ξέρας-Μαραμής-Καρακώστας
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 3(1), Μούτσα 12(1), Λάμπας, Στογιάνοβιτς 16(2), Ρουμελιώτης 19(4), Παπανικολάου 2, Φυκας 3(1), Τσιμίδης 24, Δαχρετζης, Γκιρίτσης, Σεριανάι, Μαντζούκας
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 4, Πιπιλιάρης 14, Ντισλής, Δεληγκάρης, Βλάχος 14(3), Παπαθανασίου 8, Νικολόπουλος 3(1), Νούκαρης, Αμούτζιας 9(1), Γραβάνης 7, Αλεξιάδης 15(2)

Γέφυρα-Αίας Ευόσμου 78-60
Δεκάλεπτα: 19-10, 40-24, 60-40, 78-60
Διαιτητές: Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης-Δέλλας
Γέφυρα (Καραπιπερίδης): Μπεγος 3(1), Ματενιδης 6, Μάρτζος 6(1), Αποστολίδης 13(1), Τζουβαρας 7(1), Κιουρτζιδης, Ονασογλου 7, Τσακαλερης 16, Κοτσανος 13, Παπαδόπουλος 3(1), Κολοκοτρώνης 3(1)
Αίας Εύοσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας) : Μπρουκς 3(1), Λαζαρίδης 10(2), Πετανίδης 5(1), Πουλιανίτης 2, Ζώτος 19(2), Σεκαδάκης, Στόλης, Καπινιάρης 22(2), Παπαπασχάλης, Κατσαούνης, Περιστεράκης

Δόξα Λευκάδας-ΧΑΝΘ 72-63
Δεκάλεπτα: 22-14, 41-28, 57-31, 72-63
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Φακίτσας-Κοντογιάννης
Δόξα Λεύκαδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 4, Αργυρός 11(3), Φέτσης, Τσιαβές 9, Βαγενάς 2, Σταματέλος 6(1), Χρύσης 15, Αναγνωστόπουλος Γ. 13(3), Βλαχάκης, Βάνης 6, Αναγνωστόπουλος Χ. 6(2).
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης 9(1), Στεφανίδης 17(2), Απαζίδης 3(1), Θεοδωρίδης 7(1), Μπαλάσκας 5(1), Καραγεωργίου 8, Κωνσταντίνου, Κοτουξίδης, Τσιριλάκης 4, Λογοθέτης 2, Μαργαριτόπουλος 3, Μερμήγκης 5.

Η Βαθμολογία (σε 13 αγώνες)

1. ΠΑΣ Γιάννινα (12-1) 25
2. ΕΚ Καβάλας (10-3) 23
3. Δόξα Λευκάδας (10-3) 23
4. ΠΣ Ευκαρπίας (9-4) 22
5. Ερμής Λαγκαδά (8-5) 21
6. ΓΣ Φαρσάλων (8-5) 21
7. Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (6-7) 19
8. ΑΟ Πολυγύρου (6-7) 19
9. ΚΣ Γέφυρας (6-7) 19
10. Αίας Ευόσμου (5-8) 18
11. Στρατώνι (5-8) 18
12. Εσπερος Λαμίας (5-8) 18
13. Πρωτέας Γρεβενών (5-8) 18
14. ΓΑΣ Κομοτηνή (5-8) 18
15. ΧΑΝΘ (4-9) 17
16. Ευρώπη Πευκοχωρίου (0-13) 11
* Έχει -2 βαθμούς από το περσινό πρωτάθλημα

Η επόμενη αγωνιστική (14η, 12/1)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-ΠΣ Ευκαρπίας
Ερμής Λαγκαδά-ΓΣ Φαρσάλων
Στρατώνι-ΓΑΣ Κομοτηνή
ΠΑΣ Γιάννινα-ΕΚ Καβάλας
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Εσπερος Λαμίας
ΑΟ Πολυγύρου-ΚΣ Γέφυρας
Αίας Ευόσμου-Δόξα Λευκάδας
ΧΑΝΘ-Πρωτέας Γρεβενών

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.