Πέμπτη, 30 Μαΐου, 2024

Β΄ΕΠΣ Άρτας: Πρωταθλήτρια η Πρόοδος Ρωγών και άνοδο στην Ά

Σπουδαία νίκη πήρε η Πρόοδος Ρωγών, που με γκολ του Νικοπολίδη στις καθυστερήσεις, επικράτησε με 1-2 των Φιλελλήνων και πήρε τον τίτλο στη Β’ ΕΠΣΑ!

Ένας τελικός που τα είχε όλα, διεξήχθη σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο, ανάμεσα στους Φιλέλληνες Πέτα και την Πρόοδο Ρωγών, σε ένα ματς που θα έκρινε τον Πρωταθλητή της Β’ ΕΠΣΑ για τη σεζόν 2023-2024. Νικήτρια η Πρόοδος Ρωγών Νέας Κερασούντας, με 1-2, παίρνοντας τον τίτλο στη 2η κατηγορία, στην πρώτη μόλις χρονιά, μετά την επιστροφή της στο αρτινό ποδόσφαιρο. Πανάξια αντίπαλος η ομάδα των Φιλελλήνων Πέτα, που έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου, όμως ένα γκολ του Νικοπολίδη στις καθυστερήσεις έκρινε τον Πρωταθλητή, με τους ηττημένους να μένουν με την πικρή γεύση, όντας ωστόσο, μια ομάδα που δουλεύει σε πολύ σωστές βάσεις και πρότυπα και σίγουρα έχει θέση στην 1η κατηγορία, στην οποία δε θα αργήσει να επιστρέψει αν συνεχίσει έτσι, με τα ενδεχόμενα φυσικά να ανέβει από φέτος να είναι ανοιχτά, σε περίπτωση που ο Πρωταθλητής της Α’ ΕΠΣΑ ανέβει στη Γ’ Εθνική, ή σε περίπτωση που υπάρξει κενό από άλλη ομάδα στην 1η τη τάξει κατηγορία της ΕΠΣΑ. Από την άλλη, οι νικητές, έχτισαν το καλοκαίρι ένα ρόστερ με πολύ έμπειρα παιδιά, με πάρα πολύ πλούσιες παραστάσεις σε περιφερειακό επίπεδο, με τα χρόνια να έχουν περάσει για κάποιους, όμως την κλάση να είναι μεγάλη και να φαίνεται στα σημαντικά ματς. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, το σημερινό παιχνίδι ήταν ένας τελικός διαφήμιση για την κατηγορία, με τις όποιες φυσιολογικές εντάσεις μπορεί να υπήρξαν, και θα μνημονεύεται για χρόνια, ως ένας από τους πιο ενδιαφέροντες στο τοπικό ποδόσφαιρο.

Στα του αγώνα, η πρώτη επικίνδυνη στιγμή στο ματς, ανήκε στην Πρόοδο, με τον Τσεβρενίδη να κάνει σέντρα, που πήρε τροχιά προς την εστία, όμως έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Σπυράκου, ενώ στην επόμενη φάση τρία λεπτά αργότερα, μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ρέντζιου που βρήκε και στο δοκάρι, η μπάλα έμεινε στην περιοχή των Φιλελλήνων, με τελικό αποδέκτη το Ν. Κολιό, που με κοντινό σουτ έγραψε το 0-1. Το Πέτα προσπάθησε να απαντήσει και στο 14ο λεπτό είχε σημαντική ευκαιρία, με το Μήτσο να μην μπορεί να κάνει επαφή σε παράλληλο γύρισμα και τους αμυντικούς της Προόδου να διώχνουν στη γραμμή. Οι Φιλέλληνες συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, και στο 17ο λεπτό, ο Σταμούλης δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Καλύβας έκανε καλό σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από την εστία, με την Πρόοδο στην κόντρα να βγάζει τελική, με κεφαλιά του Ν. Κολιού, που μπλόκαρε ο Σπυράκος. Στο 21ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντιβέρης από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε και να τη στείλει στην εστία, με την Πρόοδο να απαντά στην πίεση του Πέτα, με δύο καλές στιγμές των Σιδηρόπουλου και Κοτρότσιου, που δεν μπόρεσαν να βρουν τέρμα. Στο 29ο λεπτό, ο Ρέντζιος βρήκε το Ν. Κολιό στην περιοχή, εκείνος γύρισε και σούταρε με το αριστερό, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία, ενώ τρία λεπτά μετά, οι Φιλέλληνες πίεσαν και είχαν φάση διαρκείας στα καρέ της Προόδου, με απανωτά σουτ από κοντά, που δεν πέρασαν όμως από τη γραμμή άμυνας των αντιπάλων αμυντικών. Στο 40ο λεπτό, ο Καραπάνος έκανε επικίνδυνη σέντρα, όμως ο Γρούμπας έκανε πολύ σημαντική επέμβαση σε κόρνερ, προ του Ν. Κολιού, που ήταν έτοιμος να εκτελέσει, με τη φάση αυτή να είναι και η τελευταία αξιόλογη του πρώτου μέρους, η λήξη του οποίου βρήκε την ομάδα της Νέας Κερασούντας να προηγείται με 0-1.

Στην επανάληψη, οι Φιλέλληνες πίεσαν στα πρώτα λεπτά με κάποιες στημένες μπάλες, που καθάρισαν ψηλά, οι έμπειροι αμυντικοί της Προόδου, ενώ η πρώτη τελική ήρθε στο 52ο λεπτό, με τον Κολοβό να πιάνει καλό σουτ, το οποίο έπεσε και έδιωξε ο Κανταρέλης. Στο 54ο λεπτό, η Πρόοδος έβγαλε επικίνδυνη επίθεση, με το Σπυράκο να βγαίνει με γροθιές και να διώχνει προ του Ν. Κολιού, ο οποίος Κολιός έκανε καίρια επέμβαση στην άμυνά του, σε στημένη φάση των Φιλελλήνων, στο 58ο λεπτό. Στο 68ο λεπτό, μετά από λάθος των Φιλελλήνων, ο Ν. Κολιός προσπάθησε να κρεμάσει το Σπυράκο, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 73ο λεπτό, νέο μακρινό σουτ του ίδιου παίκτη, έφυγε και πάλι άουτ. Στο 77ο λεπτό, ο Δ. Κώτσης έφυγε απέναντι από τον Κανταρέλη, που βγήκε εκτός περιοχής και τον ανέτρεψε άτσαλα, δεχόμενος την κόκκινη κάρτα, με το Ν. Κολιό να παίρνει τη θέση του κάτω από τα δοκάρια, ενώ το χτύπημα του Σωτ. Σταμάτη πέρασε δυνατά, δίπλα από την εστία. Η πίεση των Φιλελλήνων γινόταν όλο και πιο έντονη, με τη Νέα Κερασούντα να μην κρατά μπάλα και στο 84ο λεπτό, ο Καλύβας εκτέλεσε φάουλ που σταμάτησε σε σώματα στη γραμμή, για να έρθει το γκολ της ισοφάρισης δύο λεπτά αργότερα για τους Φιλέλληνες, όταν ο Αθανασιάδης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των φίλων του Πέτα, το 1-1, που ήταν σκορ τίτλου για την ομάδα του. Η Πρόοδος αν και με παίκτη λιγότερο έψαξε ένα γκολ, με το Σιδηρόπουλο στο 90ο λεπτό, να έχει δυνατό σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από την εστία, ενώ δύο λεπτά αργότερα, είχε νέο σουτ που “έσπασε” στα σώματα. Η τελευταία φάση άξια αναφοράς στο ματς, ήταν και αυτή που έκρινε τον τίτλο του Πρωταθλητή, όταν στο 93′ ο Γόγολος κέρδισε φάουλ, και ο Νικοπολίδης με ωραία φαλτσαριστή εκτέλεση έστειλε την μπάλα ψηλοκρεμαστά στην απέναντι γωνία, νικώντας το Σπυράκο, και γράφοντας μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς το 1-2. Ο Νικοπολίδης, μάλιστα, κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τη Νέα Κερασούντα να τελειώνει το ματς με 9 παίκτες! Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι Φιλέλληνες δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, καθώς παίχτηκε αναμενόμενα, ελάχιστο ποδόσφαιρο μέχρι το τελικό σφύριγμα του κ. Τσιώρη, που βρήκε των Πρόοδο Ρωγών, με την επιστροφή της στο αρτινό ποδόσφαιρο, να κατακτά τον τίτλο του Πρωταθλητή στη Β’ ΕΠΣΑ, εξασφαλίζοντας παράλληλα την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος – Μέκιος Σπύρος

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Σπυράκος, Ζιώρης, Γούλας, Ντιβέρης (80′ Κώστας), Γρούμπας, Θεοδωρής, Σταμούλης (42′ Κολοβός), Καλύβας, Μήτσος, Σταμάτης Σωτ. (80′ Αθανασιάδης), Σταμάτης Γ. (64′ Κώτσης Δ.)

Πρόοδος Ρωγών (Παλιάτσος) : Κανταρέλης, Καραπάνος, Παλιάτσος, Λέντζος, Νικοπολίδης, Θεοδώρου, Ρέντζιος (58′ Ντούπης – 80′ Στέργιος), Τσεβρενίδης (80′ Γόγολος), Σιδηρόπουλος, Κοτρότσιος (69′ Κολιός Αν.), Κολιός Ν.

Πηγή: artagoal.gr