Ξημερώματα Πέμπτης αναχώρησε (μέσω Κωνσταντινούπολης) η αποστολή της εθνικής παίδων (Κ18) για την πρωτεύουσα της Γεωργίας, Τιφλίδα, όπου θα συμμετάσχει στην τελική φάση του αντίστοιχου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (9-17 Ιουλίου).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξασφάλισε την πρόκριση του από τον όμιλο της Λετονίας και σ’ αυτή την 4η παρουσία του σε τελική φάση κληρώθηκε στον 2ο όμιλο της διοργάνωσης μαζί με Ιταλία, Γερμανία, Βουλγαρία, Πολωνία και Σλοβενία.

Η εθνική ολοκλήρωσε την προετοιμασία της στη Νεμέα όπου βρέθηκε από τις 16 Ιουνίου και ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Λακασάς μαζί με τους συνεργάτες του επέλεξαν τους ακόλουθους αθλητές όπου σε αυτούς βρίσκονται και οι Πρεβεζάνοι Ρούσος και Τζάρας που προορίζονται και για την βασική εξάδα!

Πασαδόροι: Δημήτριος Σουσουρίδης (ΜΓΣ Εθνικός), Σπυρίδων Γεροδήμος (ΑΣ Γιάννενα)

Διαγώνιοι: Γεράσιμος Τζάρας (ΑΟ Πρεβέζης), Σταύρος Μούχλιας (ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου)

Ακραίοι: Αλέξανδρος Νανόπουλος (ΑΟ Ιωνικός), Ευάγγελος Ρούσος (ΑΟ Πρεβέζης), Ανδρέας Κοντοστάθης (ΜΓΣ Εθνικός), Στέφανος-Παντελής Ξεροβάσιλας (ΑΟ Καλαμάτα 80)

Κεντρικοί: Στέφανος Αδάμος (ΠΟ Ν. Μουδανιών), Άγγελος-Θεόδωρος Σταθέλος (ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου), Άγγελος Χαλίλης (ΑΕΚ Αθηνών), Έκτορας-Γεώργιος Καμαρινόπουλος-Φλουτούρε (ΑΕΚ Αθηνών)

Λίμπερο: Γεώργιος Τσαδήμας (ΑΠΣ Φθία Λαμίας), Πέτρος Πηλίτσης (ΕΑ Λαρίσης)

Αρχηγός Αποστολής είναι ο Παναγιώτης Καβαλλιεράκης ενώ το προπονητικό τιμ αποτελείται από τους:

Α΄ Προπονητής: Παναγιώτης Λακασάς
Β΄ Προπονητής: Νικήτας Νικητάκης
Γ΄ Προπονητής : Απόστολος Ναλμπάντης
Φυσικοθεραπευτής: Γεώργιος Καποτάς
Στατιστικολόγος: Παναγιώτης Τσότρας

Αναλυτικά οι όμιλοι της τελικής φάσης:
Α’ όμιλος: Γεωργία, Τσεχία, Βέλγιο, Γαλλία, Φινλανδία, Σερβία.
Β’ όμιλος: Ελλάδα, Ιταλία, Γερμανία, Βουλγαρία, Πολωνία, Σλοβενία.

Το πρόγραμμα του Β’ ομίλου

Σάββατο 9 Ιουλίου
14:00, Γερμανία-Ιταλία
16:30, Πολωνία-Ελλάδα
19:00, Σλοβενία-Βουλγαρία

Κυριακή 10 Ιουλίου
14:00, Ιταλία-Ελλάδα
16:30, Βουλγαρία-Πολωνία
19:00, Γερμανία-Σλοβενία

Δευτέρα 11 Ιουλίου
14:00, Ελλάδα-Βουλγαρία
16:30, Πολωνία-Γερμανία
19:00, Σλοβενία-Ιταλία

Τετάρτη 13 Ιουλίου
14:00, Γερμανία-Ελλάδα
16:30, Σλοβενία-Πολωνία
19:00, Ιταλία-Βουλγαρία

Πέμπτη 14 Ιουλίου
14:00, Ελλάδα-Σλοβενία
16:30, Βουλγαρία-Γερμανία
19:00, Πολωνία-Ιταλία

*Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά (και παίζουν χιαστί μεταξύ τους), ενώ ο 3ος και ο 4ος θα αγωνιστούν (πάλι χιαστί) για τις θέσεις 5-8

Πηγή: prevezavolley.gr

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.