Την ομάδα του Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχθηκε η Δόξα Λευκάδας σήμερα Κυριακή 13 Οκτωβρίου και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Λευκάδας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β Εθνικής μπάσκετ Ανδρών στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Η ομάδα του Κωστόπουλου κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Λευκάδα αφού στο πρώτο μέρος υπερτερούσε στο παρκέ, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 16 πόντους(4-20) και αύξησε τη διαφορά στους 21 με το τέλος του ημιχρόνου(17-38), έχοντας μεγάλη ευστοχία από τη γραμμή των 6.75.

Οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και με μεγάλο δεκάλεπτο του Τσιάβες ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και τελείωσαν το 3ο δεκάλεπτο στους -7 (47-54). Πήραν ψυχολογία και μάλιστα στο 4ο δεκάλεπτο προηγήθηκαν και 55-54 αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην νίκη με τον ΠΑΣ να ξαναμπαίνει στο ματς, να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ με οργανωμένες επιθέσεις και να φεύγει από τη Λευκάδα με μια μεγάλη νίκη με σκορ 65-72 κάνοντας το 2×2 στον «μαραθώνιο» της Β’ Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 4-20, 17-38, 47-54, 65-72.

Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου Γ.

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): ΒΑΚΟΥΦΤΣΗΣ 13 (1), ΑΡΓΥΡΟΣ 4, ΤΣΙΑΒΕΣ 21 (3), ΒΑΓΕΝΑΣ 13 (1), ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Γ. 11, ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ 3 (1), ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ, ΒΑΝΗΣ, ΒΛΑΧΑΚΗΣ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): ΝΙΚΑΣ 5 (1), ΝΤΟΒΑΣ 17 (5), ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ 9 (1), ΚΑΡΑΓΚΙΟΛΙΔΗΣ 5 (1), ΝΑΟΥΜΗΣ 8 (2), ΜΑΝΤΖΙΟΣ 2, ΠΑΤΡΑΣ 10 (1), ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ, ΜΑΝΑΚΑΣ 13, ΓΙΩΤΑΚΗΣ, ΤΣΙΡΠΑΣ 3(1)