Από τα «κλειδιά» της νίκης της κρητικής ομάδας ήταν το πολύ καλό ξεκίνημα της (25-9 σκορ πρώτης περιόδου) και η εξαιρετική εμφάνιση του Κόνερ Φράνκαμπ, που πέτυχε 29 πόντους με 6/11 τρίποντα.

Η διαφορά στα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ήταν μεγάλη μεταξύ των δύο αντιπάλων, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να έχει 12/32 και τους «κυανέρυθρους» 5/27.

Η κρητική ομάδα μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με δύο τρίποντα του Φράνκαμπ και ένα του Νταρνέλ Χάρις, προηγήθηκε με 18-2 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Στο δεύτερο πεντάλεπτο, ο Πανιώνιος Su Casa με έξι πόντους του Φώτη Λαμπρόπουλου ισορρόπησε την κατάταση και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 25-9.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με 7 πόντους του Λαμπρόπουλου μείωσαν σε 27-20 στο 15’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στα τελευταία ενάμιση λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με σερί 5-0 με τρεις πόντους του Ουέσλι Γκόρντον και δύο βολές του Μάλκολμ Λι και το πρώτο μέρος τελείωσε με το Ρέθυμνο Cretan Kings στο +13 (37-24).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρίποντο του Τζόσουα Κάρτερ και την διαφορά να ανεβαίνει στους 16 (40-24) για την κρητική ομάδα. Ο Πανιώνιος Su Casa προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, μείωσε στους 9 (40-31 στο 22’), αλλά το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε τις απαντήσεις, κυρίως έξω από τα 6,75 μέτρα και από την περιφέρεια και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 14 πόντων (59-45) των γηπεδούχων.

Οι λύσεις που έδωσαν οι Μπράντον Μπάουμαν, Σαμάρντο Σάμουελς, έφεραν τους «κυανέρυθρους» σε απόσταση ενός καλαθιού (61-59) στο 35’, ύστερα από επιμέρους σκορ 14-2. Ο Κάρτερ, ωστόσο, με δύο τρίποντα (67-61, 3’ και 29’’ πριν την λήξη της συνάντησης) έδιωξε το άγχος από το Ρέθυμνο Cretan Kings, που με ένα καλάθι του Γκόρντον και τέσσερις με ένα τρίποντο του Φράνκαμπ τελείωσε το ματς με διψήφια διαφορά (73-61).

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-24, 59-45, 73-61.

ΠΗΓΗ: ΕΣΑΚΕ