Το Περιστέρι νίκησε στο Ιβανώφειο τον Ηρακλή

0

Το Περιστέρι νίκησε στο Ιβανώφειο τον Ηρακλή στην παράταση (75-71, κ.α. 60-60) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στίβεν Γκρέϊ. Ο 31χρονος Αμερικανός γκαρντ πέτυχε συνολικά 26 πόντους με 6/11 τρίποντα, εκ των οποίων τα δύο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ενώ άλλα δύο έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

«Μαύρη τρύπα» για τους γηπεδούχους ήταν οι 11 χαμένες βολές (15/26), ενώ οι νικητές μάζεψαν πέντε παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (13-8). Από τους «κυανοκίτρινους» ξεχώρισε, επίσης, ο Μάρβιν Τζόουνς, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους και πήρε συνολικά 15 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα τέσσερα ήταν επιθετικά.

Από τον Ηρακλή προσπάθησε περισσότερο ο Ολιβιέρ Χάνλαν, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα το ματς με ισορροπία στην επίθεση με τον Βασίλη Καββαδά να δίνει λύσεις μέσα από την ρακέτα και τον Χάνλαν από την περιφέρεια. Λίγο μετά το 7’ προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (18-9), αλλά το Περιστέρι βελτιώνοντας την άμυνα του και με πρώτα δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκρέϊ ισοφάρισε σε 23-23, 6’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Αθηναίου πρωταγωνιστή οι «κυανοκίτρινοι» προσπέρασαν με 32-29 με 1’ και 34’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής κυριάρχησε με τους Χάνλαν, Μπόουλιν να εκτελούν από το τρίποντο και τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να σκοράρει από θέσεις κοντά στο καλάθι. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6 (53-47).

Ο Ηρακλής διατήρησε τον έλεγχο μέχρι 3’ και 21’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, που ο Γκρέϊ με τρίποντο μείωσε σε 58-57. Ο 31χρονος Αμερικανός γκαρντ με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ισοφάρισε σε 60-60 με 1’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου και εκείνος που έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Με 4 βολές του Τρε ΜακΛιν και καλάθι του Γκρέϊ, το Περιστέρι ξέφυγε με 66-62 στο πρώτο λεπτό της παράτασης. Με νέα τρίποντα (71-65 στο 44’και 74-67, 31’’ πριν το τέλος) ο Γκρέϊ «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (κ.α.), 71-75.