Με το δεξί μπήκε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις ο ΠΑΣ Θύελλα για το 2020. Η ομάδα από το Μοναστηράκι πήρε το τρίποντο της αγωνιστικής κερδίζοντας εντός έδρας τον Οδυσσέα Νυδριού με σκορ 5-1.

Η Θύελλα μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και πίεσε για το γρήγορο γκολ. Ο Αποστόλης Τσιούνης έχασε κλασσική ευκαιρία για το 1-0 στο 5ο λεπτό του αγώνα στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 18′ μετά από ασίστ του Χρηστογιάννη, ο Τσιούνης έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή Ζιώγα, για οφσάιντ που τους δόθηκαν σε δύο περιπτώσεις. Το σφύριγμα της ανάπαυλας του ημιχρόνου βρήκε την Θύελλα να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Νυδρί μπήκε πιο δυνατά και πίεσε για την ισοφάριση. Το γκολ για την Λευκαδίτικη ομάδα ήρθε στο 58ο λεπτό του αγώνα, που μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε ο Σταύρου και σκόραρε για το 1-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε φωτιά, το Μοναστηράκι έψαχνε το γκολ για να προηγηθεί και έχασε ευκαιρία με τον Καβαλλάρη να σουτάρει εξ επαφής και τον Σκιαδά να λέει όχι διώχνοντας με τα πόδια. Η λύτρωση ήρθε στο 65ο λεπτό με τον Καβαλλάρη να γράφει με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή το 2-1 μετά από ασίστ του Χρηστογιάννη.

Ο επιθετικός μονόλογος της Θύελλα Μοναστηρακίου συνεχίστηκε και 4 λεπτά αργότερα, ο Ζοτάι μετά από κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1. Γκολ για το οποίο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, γιατί υποστήριξαν πως η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή με αποτέλεσμα να αντικρίσει την 2η κίτρινη κάρτα ο Προπονητής του Νυδριού και να δει το υπόλοιπο του αγώνα απ’ την εξέδρα.

Η συνέχεια ανήκει τον Αποστόλη Τσιούνη, τον πρώτο με διαφορά σκόρερ του Πρωταθλήματος (27 γκολ σε 16 αγώνες) ο οποίος σκόραρε δύο φορές μία στο 71ο λεπτό για το 4-1 και μία στο 85ο για το 5-1 κάνοντας χατ τρικ, ενώ είχε και δύο δοκάρια.

Η νίκη του ΠΑΣ Θύελλα Μοναστηρακίου, ήταν αφιερωμένη στον γυμναστή της ομάδας Κο Μπενέκο Χρήστο, για ένα θέμα υγείας που αντιμετωπίζει και δε μπορούσε να βρίσκεται στην αποστολή της ομάδας!

Διαιτητής: Ζιώγας Αθ.

Βοηθοί: Κωνσταντίνου Η. , Τσόγκας Α.

Π.Α.Σ ΘΥΕΛΛΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ (Στασινός Η.): Στασινός Γ., Κοσυφαρίνης Χ., Βασιλάρης Ι., Κοκώνης Ε.,  Μακρής Π. (Αποστολάκης Σ.), Ζοτάι Τ., Τσιούνης Α., Τζαμαλής Ε (Κουτρουλός Α.), Μπαρλαγιάννης Ε. (Δριβάκος Θ.), Καβαλλάρης Αθ. (Γουρούνας Δ.), Χρηστογιάννη Α.

Ε.Α.Σ Οδυσσέας Νυδριού (Βάννας Χρ.): Σκιαδάς Π., Γαζής Ν. (Καρτάνος Ι.), Μουχερίδης Σ., Καταγής Λ., Φερεντίνος Δ (Σιδέρης Σ.)., Βάννας Ε., Βερύκιος Αν., Γαζής Ι., Ζάτσε Ε. (Τσακνής Ε.), Χατζής Ν., Σταύρου Γ.,