Την ήττα με το βαρύ 105-69 στην Πάτρα γνώρισε ο Προμηθέας από την Τσεντεβίτα/Ολίμπια για τη 10η αγωνιστική του EuroCup.

Η ελληνική ομάδα που έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, παρατάχθηκε με πολλές απουσίες ενώ πλέον έχει ένα ακόμα παιχνίδι -αυτό με την Μπούρσασπορ στην Πάτρα- ώστε να ολοκληρώσει τις φετινές ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της.

Οι Σλοβένοι πήραν προβάδισμα από τα μέσα της πρώτης περιόδου (8-13 στο 5′) και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-23.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Μαρίνκοβτς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το σκορ 33-23 ενώ στο 18′ ο Ράνοβιτς διαμόρφωσε το 47-32. Ο Προμηθέας αντέδρασε και με τον Κουρουπάκη μείωσε σε 36-47 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Γιούριτσα Γκόλεματς ήταν εντυπωσιακή στην τρίτη περίοδο. Σημείωσε 37 πόντους με τον Μάκη Γιατρά από την πλευρά του να μοιράζει τον χρόνο σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Στο 26′ ο Μούριτς έκανε το σκορ 44-66 ενώ δυόμισι λεπτά αργότερα ο Μούριτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους (51-81).

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο με τον Προμηθέα να έχει πάνω στο παρκέ τους νεαρούς Μαντζούκα, Τανούλη, Μπαζίνα, Κουρουπάκη και Βασιλείου. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 39′ με τον Μαρίνκοβιτς να κάνει το σκορ 64-103 και το φινάλε του αγώνα να βρίσκει τους Σλοβένους νικητές με 105-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 36-47, 53-84, 69-105

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 4, Λούντζης 5 (1), Αγραβάνης 5 (1), Γκάρετ 3 (1), Χριστοδούλου 3, Βασιλείου 8 (2), Κουρουπάκης 4, Μίλερ 7 (1), Ραντίτσεβιτς 2, Μαντζούκας 10 (2), Μπαζίνας 6, Τανούλης 12 (2).

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ/ΟΛΙΜΠΙΑ (Γκόλεματς): Ράντοβιτς 3, Πέρι 15 (1), Χόπκινς 14, Ντούστσακ 1, Μούριτς 14 (2), Μπλάζιτς 18 (2), Χότζιτς 10 (2), Τζόουνς 3, Σκούκα 5, Ντίμετς 9, Μαρίνκοβιτς 5, Ρούπνικς 8 (2).