Την ευκαιρία να φύγει από την Πάτρα και το «Κώστας Δαβουρλής» με το τρίποντο πέταξε στα σκουπίδια ο Καραϊσκάκης. Η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη ήταν αυτή , που σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις έφτασε κοντά στο γκολ στο 15΄ με το σουτ του Χούσου να αποκρούεται από τον Σούλη.

Από το σημείο εκείνο και μετά η Παναχαϊκή προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση της και να γίνει απειλητική για το τέρμα του Στεφανάκου, ωστόσο με εξαίρεση την εκτέλεση φάουλ του Κολ στο 31΄ δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία της ομάδας της Άρτας, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τους Αχαιούς να μην μπορούν να βρουν τρόπο για να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο τέρμα των Ηπειρωτών. Αυτό το οποίο οι ίδιοι μέχρι τότε δεν είχαν καταφέρει έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν στο 84΄ οι φιλοξενούμενοι. Ο Σούλης ανέτρεψε στην περιοχή του τον Άλεξιτς με τον διαιτητή να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ψιάνος ο Σούλης όμως απέκρουσε το πέναλτι του.. Η απάντηση των «κοκκινόμαυρων» ήρθε στο 88΄ με το σουτ του Κυνηγόπουλου να αποκρούεται από τον Στεφανάκο, με το 0-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος (46′ Πλέγας), Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Φουρλάνος (80′ Μπαστακός), Μαυριάς, Κολ, Ελευθεριάδης (70′ Κυνηγόπουλος), Μωραΐτης.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Στεφανάκος, Καπίας, Παντίδος, Χρούσιελ, Καψάλης, Παπανίκου, Μασούρας, Χούσος, Ψιάνος, Κάκκο (77′ Ματθαίου), Αλέξιτς.

Πηγή: sdna.gr