Πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου και ώρα 14:30 στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας «Αθανασία Τσουμελέκα» ο αγώνας της Γ Φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας ανάμεσα στον γηπεδούχο ΠΑΣ Πρέβεζα και τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, με το Καναλάκι να παίρνει την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου της ΕΠΣ Π-Λ με σκορ 1-2.

Η ομάδα του Χρήστου Τζίμα, που πλέον αγωνίζεται στην Γ Εθνική, υπερείχε στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς όταν μετά από ανατροπή του Ελέζι στον Βασιλειάδη στο 10’ ο διαιτητής του αγώνα κ. Ζιώγας έδωσε πέναλτι και ο Βασιλείου που ανέλαβε την εκτέλεση, έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν δυο κλασικές ευκαιρίες πριν το ημίχρονο να φτάσουν στην ισοφάριση με σουτ του Τριάντου στο 33΄ και τον Μούρα να αποκρούει και στο 42’ ένα καλό σουτ του Σταματέλου που πέρασε λίγο άουτ, με το ημίχρονο να τελειώνει 0-1 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο 46’ ο Σταματέλος με σουτ έχασε μια ακόμη κλασική ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 60’ μετά από σέντρα του Γεωργίου, ο Ντέτσικας έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς. Το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή μετά το 60’ όταν ο Ζιώγας στο 62’ έδειξε στον Τζίμα Φ. την κόκκινη(δεύτερη κίτρινη) για σκληρό μαρκάρισμα, με τον παίχτη του Καναλακίου να αποχωρεί από το ματς. Στην επόμενη φάση ο Δήμας με προβολή διαμόρφωσε το 1-1, με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά. Σκληρά μαρκαρίσματα σε όλο το υπόλοιπο του παιχνιδιού με τον ΠΑΣ Πρέβεζα να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, αν και είχε τις φάσεις, και τον Κούση στο 79’ να γράφει το τελικό 1-2.

Διαιτητής: ΖΙΩΓΑΣ Α.

Βοηθοί: ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ Π. – ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ Η.

ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ(Ξανθόπουλος – Δήμας): ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΕΛΕΖΙ,ΓΚΙΝΙ(81’ ΔΗΜΟΥΛΙΑΣ) ΔΗΜΑΣ, ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΤΡΙΑΝΤΟΣ, ΣΚΑΜΝΕΛΟΣ,ΤΣΑΛΑ, ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ,  ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΝΤΕΤΣΙΚΑΣ(82’ ΣΠΑΝΟΣ).

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ(Τζίμας- Ναστούλης): ΜΟΥΡΑΣ, ΖΔΡΑΒΟΣ, ΤΖΙΜΑΣ, ΦΡΑΓΚΟΣ, ΠΑΝΟΣ, ΚΩΣΤΑΣ(66’ ΝΟΝΑΣ), ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ(70’ ΝΙΚΟΛΑΟΥ), ΚΟΥΣΗΣ, ΓΟΥΛΑΣ(56’ ΛΟΥΚΟΥΜΗΣ), ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ, ΕΛΕΖΙ(86’ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ)

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από το παιχνίδι .