Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, αποχώρησε ο Ολυμπιακός

Την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει (Κυριακή 17/2, 17:00) τον ΠΑΟΚ στα «Δύο Αοράκια», εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που επικράτησε με 40-25 του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν προσήλθαν για το δεύτερο ημίχρονο και μετά από τη συμπλήρωση των χρονικών προθεσμιών που προβλέπουν οι κανονισμοί, το παιχνίδι κατακυρώθηκε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Οι φιλοξενούμενοι ενημέρωσαν στο ημίχρονο για την απόφασή τους να αποχωρήσουν από την αναμέτρηση. Οι διαιτητές περίμεναν τα 15′ που ορίζουν οι κανονισμοί και εν συνεχεία έκλεισαν το φύλλο αγώνα, με το παιχνίδι να πηγαίνει στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με το σκορ που υπήρχε μέχρι τότε, το 40-25 του ημιχρόνου.

Στο πρώτο 20άλεπτο που υπήρξε παιχνίδι ο Παναθηναϊκός κατάφερε στα μέσα της πρώτης περιόδου να επιβάλλει το δικό του ρυθμό και με ένα σερί 11-0 να προηγηθεί με 20-8 στο 8′. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν την υπέρ τους διαφορά ως και το +18 (40-22) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 40-25 που εν τέλει ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 40-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 10, Λάνγκφορντ 4 (1), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 7, Γκιστ, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 2, Καλάθης 9 (1), Μήτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 5 (1), Γουίλιαμς Γκος 2, Σπανούλης 5 (1), Μιλουτίνοφ 4 (9ριμπ), Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 3 (1), Μπόγρης, Λεντέι 4.