Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της ΕΚΟ Basket League συνεχίζει ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής επικράτησε με 88-81 του Άρη στο «Nick Galis Hall». Οι «πράσινοι» έφτασαν το ρεκόρ τους στο 16-2, ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 5-12 και παραμένει στις θέσεις υποβιβασμού.

Μία εβδομάδα μετά από το ΕΚΟ All Star Game 2020, ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δυσκολεύτηκε στη Θεσσαλονίκη και παρότι δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ, ο Άρης ήταν πάντα κοντά στο σκορ.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 21 πόντους, ο ΝτεΣόν Τόμας με 19 και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, που πήραν 21 πόντους από λάθη αντιπάλου. Στον αντίποδα για τους γηπεδούχους που τελείωσαν με πέντε παραπάνω ριμπάουντ και τέσσερις περισσότερες ασίστ, ο Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς είχε 19 πόντους, ο Λευτέρης Μποχωρίδης 18 και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς τελείωσε με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και πριν από τη συμπλήρωση τριών αγωνιστικών λεπτών προηγήθηκαν με 10-0. Ο Άρης βρήκε λύσεις στην επίθεσή του με τους Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς, ενώ με τρίποντο του Μποχωρίδη μείωσε σε 13-19 στο 6′. Δύο λεπτά αργότερα ο Παππάς με βολές έδωσε και πάλι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ προβάδισμα οκτώ πόντων (17-25) με τον Άρη νε μειώνει σε 23-27 και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 29-23.

Ο Άρης έμεινε κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ με το τρίποντο του Φιτζπάτρικ, μείωσε σε 34-37 στο 14′. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια ήταν άστοχες, με τον Άρη να τρέχει όμως ένα μικρό σερί 4-0 και τον Μιλόσεβιτς να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (39-40) με λιγότερο από δύο λεπτά για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με τέσσερις πόντους του Καλάθη πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 47-42.

Το δεύτερο ημίχρονο παρότι άρχισε με τρίποντο του Φιτζπάτρικ (45-47), άνηκε στους φιλοξενούμενους. με σερί 9-0 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με τον Τόμας να κάνει το σκορ 45-56 στο 23′. Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά με τον Γκετσεβίτσιους να ευστοχεί σε τρίποντο για το 59-65 στο 27′ όμως ένα καλάθι του Μήτογλου και ένα τρίποντο του Ράις ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προηγείται με 74-62.

Η διαφορά ανέβηκε και στους 15 πόντους με τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 62-77 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο ίδιος παίκτης συντήρησε το προβάδισμα της ομάδας του σε διψήφια επίπεδα διαμορφώνοντας το 68-82 στο 34′. Η απάντηση του Άρη ήταν ένα σερί 8-0 στο επόμενο δίλεπτο με το οποίο μείωσε σε 76-82 ενώ στο 38′ ο Ντραγκίτσεβιτς κατέβασε κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το σκορ 80-84. Ο Παπαπέτρου έγραψε το 81-88 ένα λεπτό πριν από το φινάλε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στις τελευταίες επιθέσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 42-47, 62-74, 81-88.