Πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 16:00 στο γήπεδο Αγίου Θωμά το παιχνίδι της Α Φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας ανάμεσα σε Α.Ε Πρέβεζας και ΠΑΣ Πρέβεζα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 1-5 και να περνάνε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πιο επιθετικοί στο πρώτο μέρος και  πήραν νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Φερεντίνο στο 8’ με ωραίο σουτ να γράφει το 0-1. Στο 13’ ο ΠΑΣ  βρήκε πάλι δίχτυα με τον Βασιλείου να βρίσκει τον Κωσταμένα και με τον τελευταίο να νικάει το Βαρδή για το 0-2. Στο 15′ ο Βασιλείου με απευθείας φάουλ έγραψε το 0-3. Στο 19’ ο ΠΑΣ απείλησε ξανά με τον Βασιλείου να βρίσκει τον Ντοματά που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βαρδή. Στο 43’ ο Φερεντίνος πάσαρε στον Μαγκανάκη που σούταρε από πλάγια θέση με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, για το 0-3 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές. Μείωσαν στο 47΄ με κεφαλιά του Diaw για το 1-3 και έχασαν στη συνέχεια τρεις κλασικές ευκαιρίες να μειώσουν το παιχνίδι. Στο 54΄ o Diaw με ανάποδο ψαλίδι, στο 71’ ένα απευθείας φάουλ του Dedi από μακριά με τον Καραπιπέρη να διώχνει δύσκολα και στο επόμενο λεπτό o Dedi βρήκε το δοκάρι με τον Κωστή να ακολουθεί και να σουτάρει αλλά τον Καραπιπέρη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο ΠΑΣ αντεπιτέθηκε στο 79’ με τον Βασιλείου να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Βαρδή να διώχνει σε κόρνερ. Στο 80’ ο Φερεντίνος βρήκε δεύτερη φορά δίχτυα για το 1-4, ενώ το τελικό 1-5 έγινε στην τελευταία φάση του αγώνα με γκολ του Σακκά.

Διαιτητής: ΡΟΥΣΟΣ Ν.

Βοηθοί: ΖΩΤΟΣ Δ. – ΣΙΣΚΑΣ Σ.

ΑΕ Πρέβεζας(Αμάραντος): ΒΑΡΔΗΣ, ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ(50’ ΝΤΕΝΤΗΣ), ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ(78’ ΝΤΟΥΡΟΣ), DIAW, ΠΑΝΤΑΖΗΣ, ΚΩΣΤΗΣ, DEDI, ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ, ΝΤΕΝΤΕΣ(59’ ΖΙΑΙ), ΠΟΠΟΤΑΣ(78’ΠΑΠΑΔΙΩΤΗΣ), ΤΣΟΥΜΕΛΕΚΑΣ(78’ PERSEKU).

ΠΑΣ Πρέβεζα(Μπέκας): ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΤΣΑΤΣΟΣ(55’ ΛΙΤΟΣ), ΟΡΦΑΝΟΣ, ΒΡΑΧΝΟΣ(66’ ΦΥΣΕΚΗΣ), ΚΩΣΤΑΣ, ΣΑΚΚΑΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ, ΝΤΟΜΑΤΑΣ(64’ ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ), ΚΩΣΤΑΜΕΝΑΣ, ΜΑΓΚΑΝΑΚΗΣ(64’ ΛΕΟΠΟΥΛΟΣ).