Νικητής στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας αναδείχθηκε ο Θρίαμβος Λούρου που επικράτησε στην έδρα του σήμερα Σάββατο 26/11, νικώντας τον αήττητο μέχρι σήμερα ΠΑΣ Πρέβεζα με σκορ 1-0 και μένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος με τον Γεωργίου να απειλεί στο 13’ με σουτ και τον Παναγιωτίδη να κρατάει το μηδέν. Στο 18’ ο ίδιος παίχτης κέρδισε πέναλτι, με τον Κόλλινς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, στο 72’ ο Λούρος έχασε διπλή ευκαιρία με Πάνου και Κολιό να διαμορφώσει το 2-0, με τον Παναγιωτίδη να λέει ΟΧΙ. Ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 75’ με σουτ του Τουλκερίδη με τον Μήτσιο να αποκρούει και τον Τριάντο να σουτάρει με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει. Στο 77’ ο Μπόμπορης με απευθείας εκτέλεση φάουλ δυσκόλεψε τον Παναγιωτίδη που έδιωξε νευρικά με τον Λάππα να παίρνει την ασίστ από πλάγια θέση αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε για την ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο Λούρο.

Διαιτητής: ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ Δ.

Βοηθοί: ΚΕΦΗΣ Γ.-ΖΙΩΓΑΣ ΑΛ.

Θρίαμβος Λούρου(Κολιός): ΜΗΤΣΙΟΣ, ΛΑΚΚΑΣ, ΜΑΡΓΩΝΗΣ, ΛΑΜΠΡΟΥΣΗΣ, ΠΑΝΟΥ, ΚΟΛΛΙΝΣ, ΚΟΥΣΗΣ(19’ λ.τρ ΣΟΥΡΔΗΣ), ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΛΑΠΠΑΣ, ΚΟΛΙΟΣ, ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ.

ΠΑΣ Πρέβεζα(Παπαζώης): ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ, ΞΕΝΟΣ, ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ, ΤΡΙΑΝΤΟΣ, ΜΠΑΤΟΥΔΑΚΗΣ, ΣΚΑΜΝΕΛΟΣ, ΜΕΡΤΖΑΝΙ, ΠΟΠΟΤΑΣ, JOHANSEN(69’ ΖΙΩΓΚΑΣ- 80’ ΓΕΩΡΓΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ).