Σπάρτη – Τρίκαλα 2-0

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για του Λάκωνες, που επιβλήθηκαν των Τρικάλων, στην εμβόλιμη 5η αγωνιστική.

Σεφτέ στα «τρίποντα» έκανε η Σπάρτη, η οποία επικράτησε δύσκολα των Θεσσαλών στην έδρα της, χάρις στα γκολ των Φραγκούλη (67’) και Βλαχομήτρου (90+2′).

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αυτό που θέλουν και τους φιλοξενούμενους για μια ακόμη αγωνιστική, να παρουσιάζονται κακοί.

Το ματς:

Δίχως κάποια αξιοσημείωτη φάση κύλησε το πρώτο 20λεπτο στη Λακωνία, με τον ΑΟΤ να απειλεί πρώτος, μετά το πρώτο μισάωρο του αγώνα. Ο Γιουκαρής ήταν ο εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των Θεσσαλών στο 32’ και στο 38’, χωρίς ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του. Αυτές ήταν και οι μόνες αξιόλογες στιγμές, σε ένα κακό πρώτο μέρος.

Ίδιος ρυθμός και στο δεύτερο 45λεπτο, με την Σπάρτη πάντως να φτάνει στο γκολ στο 61’. Ο Φραγκουλής εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Στογιάνοβιτς και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Οι Θεσσαλοί ανέβασαν στροφές, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με το σουτ του Συμελίδη στο 75’ όμως, να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Σταματόπουλο. Ίδιο αποτέλεσμα είχε και η προσπάθεια του Μακρίδη στο 80’. Τελικά ο Βλαχομήτρος έκανε το 2-0 για την Σπάρτη στο 92′, σφραγίζοντας το πρώτο «τρίποντο» της ομάδας του.

Σκόρερ: 61′ Φραγκούλης, 90+2′ Βλαχομήτρος

Σπάρτη (Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Καλούσης (81’ Αρώνης), Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούριος (84’ Παυλής), Μαντζίρης (61’ Βλαχομήτρος), Κωνσταντινόπουλος
ΑΟ Τρίκαλα (Παπαϊωάννου): Ταΐρης, Πάνος, Γκότοβος, Γκόλιας, Γκουγκούδης, Τσιάρας, Τριανταφυλλάκος (74’ Ρούνεϊ), Γιουκαρής (58’ Κάπος), Μακρίδης, Σταματάκος, Συμελίδης

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Βεργέτης, Κύριος (Αρκαδίας)

Πηγή: liganews.gr