Σάββατο, 20 Ιουλίου, 2024

Πήρε το κερκυραϊκό ντέρμπι με ανατροπή η ΑΕΛ, 1-2 την Κασσιόπη

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 30 Μαΐου στο γήπεδο Κανόνι το παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του 5ου Ομίλου της Γ Εθνικής ανάμεσα στην γηπεδούχο Κασσιόπη και την Α.Ε Λευκίμμης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με ολική ανατροπή και τελικό σκορ 1-2.

Με μόλις δυο στροφές να απομένουν για τη λήξη του πρωταθλήματος και οι 2 ομάδες ήθελαν τη νίκη, με τη Λευκίμμη να είναι μέσα στη διεκδίκηση της 1ης θέσης και την Κασσιόπη να σφραγίζει την παραμονή.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4’ σε 1-0 με τον Στέρεφ. Η Λευκίμμη κυνηγούσε την ισοφάριση με καλές στιγμές στην εστία του Πετράκου και ήλεγχε το ματς, με την Κασσιόπη να είναι αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Λευκίμμη έφτασε στο 64΄ στο 1-1 με τον Κωνσταντινίδη και στο 84’ ο Μουζακίτης διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Με τη νίκη αυτή η Λευκίμμη βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς, 4 πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Αχέρων και υποδέχεται την Τετάρτη στην έδρα της τον Παναγρινιακό, ενώ η Κασσιόπη βρίσκεται στην 9η θέση του υποβιβασμού με 13 βαθμούς και την Τετάρτη ταξιδεύει στην Λευκάδα για να αντιμετωπίσει τον Τηλυκράτη.

Διαιτητής: ΜΠΟΥΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΠΕΙΡΟΥ

Βοηθοί: ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ –  ΘΑΝΑΣΙΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΥ