Στις νίκες επέστρεψε ο Προμηθέας που επικράτησε με 73-68 μετά από ένα κλειστό παιχνίδι του Ηφαίστου στην Πάτρα για την 21η αγωνιστική της Betshop Basket League. Οι Πατρινοί με αυτή του τη νίκη συνεχίζουν να βρίσκονται σε τροχιά τετράδας.

Από την άλλη η ομάδα της Λήμνου που διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη, συνεχίζει στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας ουσιαστικά (μαθηματικά θέλει μία ακόμα νίκη) εξασφαλίσει την παρουσία της στα πλέι οφ.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο με τον Προμηθέα να κρατά τον Ήφαιστο μόλις στους οκτώ πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 17/37 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 12/24 βολές. Παράλληλα είχαν περισσότερα; ριμπάουντ (40 έναντι 37) και ασίστ (14-12). Από την άλλη ο Ήφαιστος είχε περισσότερα κλεψίματα (8-5) και μπλοκς (3-1) ενώ σούταρε 17/36 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 19/26 ελεύθερες βολές.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή φτάνοντας ωστόσο και στο +8, στο 7′ με τον Μέιερ να κάνει το 19-11. Ο Ήφαιστος ωστόσο αντέδρασε και μείωσε σε 21-20.

Στο 15′ ο Σταμάτης μείωσε στο καλάθι κάνοντας το σκορ 28-26 όμως ο Προμηθέας κράτησε τους αντιπάλους για τρία λεπτά δίχως καλάθι και τρέχοντας ένα σερί 11-0 προηγήθηκε με 39-26 στο 18′. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις, ροκάνισαν τη διαφορά και ο Σταμάτης με τρίποντο έκανε το 42-38 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, ο Προμηθέας έμεινε για περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά χωρίς σκορ με τον Ήφαιστο να τρέχει ένα μικρό σερί 6-0 και να προσπερνά με 44-42. Στο 29′ ο Σταμάτης με εύστοχο τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά την ομάδα της Λήμνου στο +6 (58-52) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο την βρήκε να προηγείται με 60-57.

Ο Γουίγκινς στο 33′ έστειλε τον Ήφαιστο στο +6 (60-66), με τη συνέχεια ωστόσο να ανήκει στους γηπεδούχους. Μέχρι και το φινάλε του αγώνα, στα υπόλοιπα 7’25” δέχθηκαν μόλις δύο πόντους και αυτούς από ισάριθμες ελεύθερες βολές. Επιθετικά βρήκε λύσεις και τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-2 σε αυτό το διάστημα έφτασε στη νίκη με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-38, 57-60, 73-68

Πηγή: ΕΣΑΚΕ