Πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο 20/11 και ώρα 15:00 στο γήπεδο Λούρου ο αγώνας της 8ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ντέρμπι της αγωνιστικής με τελικό σκορ 3-1.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και για τις δυο ομάδες. Ο Θρίαμβος άνοιξε το σκορ στο 26’ όταν μετά από σέντρα του Γεωργίου ο Κούσης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 35’ με γκολ του Γκολάκου. Στο 40’ οι γηπεδούχοι έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Κολιό, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ για το 2-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Εθνικός απείλησε στο 56’ και στο 58’ με τον Σιδηρόπουλο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 67΄ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Θρίαμβο Λούρου με σουτ του Δάσκαλου με τον Βαρέλη να αποκρούει και τον Κούση να παίρνει την ασίστ αλλά να μην μπορεί να βρει δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 72’ με τον Χούσο να διαμορφώνει το 2-1. Ο Εθνικός έψαχνε την ισοφάριση και στο 86’ έχασε ευκαιρία με τον Σταμούλη,  με τον Καραπιπέρη να λέει ΟΧΙ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Πρέντζας στο 93’.

Διαιτητής: ΡΟΥΣΟΣ Ν.

Βοηθοί: ΤΣΟΓΚΑΣ Α. – ΣΦΟΝΔΥΛΗ Θ.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΛΟΥΡΟΥ(Δήμας): ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΠΡΕΝΤΖΑΣ, ΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΔΗΜΑΣ, ΓΚΙΝΗ, ΚΟΛΛΙΝΣ, ΓΚΟΛΑΚΟΥ(88’ ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ), ΚΟΥΣΗΣ, ΛΑΠΠΑΣ(82’ ΖΑΚΚΑΣ), ΓΕΩΡΓΙΟΥ(88’ ΓΟΓΟΛΟΣ), ΚΟΛΙΟΣ(65’ ΛΑΜΠΡΟΥΣΗΣ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ(Μπαλάφας): ΒΑΡΕΛΗΣ, ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΗΣ(46’ ΠΑΝΟΥ), ΜΠΕΖΕΒΕΓΚΗΣ, ΔΕΡΒΙΛΗΣ(69’ ΤΣΙΑΠΙ), ΧΟΥΣΟΣ, ΠΑΠΠΑΣ, ΝΙΚΟΥ(84’ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ), ΧΡΗΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΛΑΚΚΑΣ, ΓΥΦΤΟΚΩΣΤΑΣ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ.