Πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 23/1 και ώρα 15:00 στο γήπεδο Ζαλόγγου το ντέρμπι του Β Ομίλου της 10ης αγωνιστικής  της Β ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας ανάμεσα στην Θύελλα Σινώπης και τον Ερμή Καναλίου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το τρίποντο με τελικό σκορ 2-1, σε ένα ματς με δυνατά μαρκαρίσματα και χωρίς πολλές φάσεις.

Οι παίχτες του Τάκη Κωστή με τη νίκη αυτή διατήρησαν την πρώτη θέση στην βαθμολογία του Β ομίλου με 27 βαθμούς και αύξησαν και την διαφορά τους στους +5 από τον δεύτερο Ερμή Καναλίου.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι,  ο Ερμής Καναλίου προηγήθηκε στο 23’ όταν ο Ζιώγκας ανατράπηκε στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα, τον Παλάντζα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Σπυράκο για το 0-1. Στην επόμενη φάση ο Ιορδανίδης φτάνει κοντά στην ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Ζιώγκα να σημαδεύει το δοκάρι στο 42΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Ιορδανίδης με σουτ στο 43΄διαμόρφωσε το 1-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες πίεζαν για το γκολ που θα τους έδινε τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς. Στο 82’ ο Ιορδανίδης ανατράπηκε στην περιοχή, με τον κ. Φίτσα να δίνει την εσχάτη των ποινών, και τον Ιορδανίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Μπαλάφα για το τελικό 2-1.

Διαιτητής: ΦΙΤΣΑΣ Β.

Βοηθοί:  ΤΣΟΓΚΑΣ Α. – ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ Η.

ΘΥΕΛΛΑ ΣΙΝΩΠΗΣ(Κωστής): ΣΠΥΡΑΚΟΣ Θ., ΝΟΚΑ, ΚΑΡΙΠΟΓΛΟΥ Π., ΚΑΡΙΠΟΓΛΟΥ Σ., ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΤΕΝΟΓΛΟΥ, ΤΟΥΜΑΝΙΔΗΣ, ΧΑΙΔΟΣ, ΤΑΤΣΗΣ, ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ, ΣΟΛΔΑΤΟΣ.

ΑΝΑΠΛ/ΚΟΙ: ΣΠΥΡΑΚΟΣ Σ., ΒΡΑΠΙ, ΣΑΛΜΑΣ Κ., ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ, ΣΤΑΥΡΑΚΑΣ, ΑΝΤΩΝΙΟΥ, ΣΑΛΜΑΣ Α., ΟΥΖΟΥΝΟΓΛΟΥ, ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ.

ΕΡΜΗΣ ΚΑΝΑΛΙΟΥ(Βέρμπης): ΜΠΑΛΑΦΑΣ, BARDHAJ, ΜΠΑΚΟΛΑΣ, ΖΗΣΗΣ, ΚΑΤΩΓΙΑΝΝΗΣ, ΜΠΑΛΑΚΕΡΑΣ, ΧΥΣΕΝΙ, ΠΑΛΑΝΤΖΑΣ, ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ, ΖΙΩΓΚΑΣ, ΚΑΝΤΖΙΩΤΗΣ.

ΑΝΑΠΛ/ΚΟΙ: ΓΚΟΡΑΣΗΣ, ΜΑΡΗΣ, ΒΕΡΜΠΗΣ, ΜΠΟΥΚΟΥΡΑΣ, ΓΕΩΡΓΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΜΠΑΡΗΣ, ΠΟΥΡΝΑΡΟΠΟΥΛΟΣ.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από το ματς.