Τη νίκη πανηγύρισε σήμερα Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2020 στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας ‘’Αθανασία Τσουμελέκα’’ ο ΠΑΣ Πρέβεζα αφού επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης Άρτας στο τοπικό ντέρμπι στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 5ου Ομίλου του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, στο 16’ μετά από πάσα του Σκανδάλη ο Μπότσαρης βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε με τον Καραπιπέρη να μπλοκάρει. Στο 17’ ο Γιόχανσεν έπιασε ένα ωραίο σουτ με τον Πατσιούρα να αποκρούει, ενώ στο 22’ σουτ του Τσολακίδη πέρασε λίγο άουτ. Στο 37’ κεφαλιά το Σιδηρόπουλου μπλόκαρε ο Καραπιπέρης, ενώ στο 39’ νέα κεφαλιά του Σχισμένου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 43′ ο Τσολακίδης έχασε την κλασικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων να προηγηθούν όταν βρέθηκε τετ α τετ απέναντι στον Πατσιούρα αλλά δε μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, για το 0-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς έχοντας την κατοχή αλλά τις ευκαιρίες είχε ο ΠΑΣ. Ο Σίλβα στο 79’  απείλησε από πλάγια θέση με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, ενώ στο 83’ ο Τσολακίδης σούταρε άουτ. Στο 86΄ ο Τσολακίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων μετά από βαθιά μπαλιά του Φερεντίνου και βρήκε τελικά δίχτυα για το 1-0. Η Αναγέννηση πίεσε μετά το γκολ για την ισοφάριση αλλά δε μπόρεσε να σκοράρει με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τους γηπεδούχους νικητές.

Διαιτητής: Σιντόρης Μ. Θεσπρωτίας

Βοηθοί: Παπαλαζάρου Γ. – Ράπτης Γ. Θεσπρωτίας

ΠΑΣ Πρέβεζα(Άγγελος Μπέκας): ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΟΡΦΑΝΟΣ, ΚΩΣΤΑΣ, ELIAS, ΣΑΚΚΑΣ (λ.τρ.  36’ ΚΑΓΙΑ ), JOHANSEN(λ.τρ. 40’ ΜΑΓΚΑΝΑΚΗΣ), ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ, ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ(90’ ΤΣΑΤΣΟΣ), ΚΩΣΤΑΜΕΝΑΣ, SILVA.

Αναγέννηση Άρτας (Τάσος Νταλάκας) : ΠΑΤΣΙΟΥΡΑΣ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ, ΦΩΛΙΝΑΣ, ΣΧΙΣΜΕΝΟΣ, ΠΑΠΑΡΟΥΝΗΣ, ΚΟΛΛΙΝΣ, ΜΑΡΓΩΝΗΣ(58’ ΚΡΑΜΠΗΣ), ΧΟΥΣΟΣ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ(58’ ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ), ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ(79’ ΓΚΟΛΑΚΟΥ).

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από το ματς.